Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Zveřejněna instrukce o identitě katolických škol

Autor: Johana Bronková Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace29. 3. 2022, 13.11
TiskTisk

Kongregace pro katolickou výchovu vydala instrukci nazvanou "Identita katolických škol, za kulturu dialogu". Text o rozsahu necelých čtyř desítek stran si klade za cíl podpořit “jasnější vnímání katolické identity církevních vzdělávacích institucí” a předcházet “konfliktům a rozdělením ve vzdělávacím sektoru”. Jeho autoři se zároveň hlásí k tzv. Globálnímu vzdělávacímu paktu, který papež František koncipuje jako nástroj k posílení evangelizačního poslání církve a bratrštějšího světa.

image:Image 10/source/orig/9823_6418_0_844.jpeg

Církev je "matka a učitelka" - a proto její působení na poli výchovy není pouze "filantropickou záležitostí", nýbrž podstatnou součástí jejího poslání. Řídí se v tom základními principy, jako je všeobecné právo na vzdělání, spoluodpovědnost všech - v první řadě rodičů, kteří  mají právo rozhodovat o vzdělání svých dětí zcela svobodně a podle svého svědomí - a dále státu, který má povinnost umožnit různé druhy vzdělávání. Dalším základním principem je povinnost vychovávat, v níž se na církevní rovině prolíná evangelizace a podpora integrálního rozvoje člověka, ale také odpovědnost za formaci učitelů, aby byli svědky Krista. Katolická škola má být pojímána jako "společenství" prostoupené evangelním duchem svobody a lásky, vytvářejícím solidární prostředí. V multikulturním světě je také třeba připomenout "pozitivní a uvážlivou sexuální výchovu", která je nezanedbatelným prvkem, jehož se musí žákům v době dospívání dostat.

Instrukce Kongregace pro katolickou výchovu bere za svůj také Františkův výraz “kultura péče”, do níž zahrnuje předávání hodnot založených na důstojnosti každého člověka a všech základních práv, která z ní vyplývají. Připomíná také, že katolické vzdělávací instituce nemají být osamocenými a uzavřenými ostrovy, naopak nemají ztrácet misijního ducha, a zároveň – čteme v dokumentu – by měly mít “odvahu dosvědčovat katolickou, a tedy univerzální kulturu, a pěstovat zdravé vědomí své vlastní křesťanské identity”.

Dalším stěžejním bodem dokumentu je otázka kompetencí a legislativy. Pokud stát ukládá veřejným katolickým institucím "chování, které není v souladu" s doktrinální a morální důvěryhodností církve, nebo volby, které jsou v rozporu s náboženskou svobodou a katolickou identitou školy, instrukce doporučuje "podniknout přiměřené kroky na obranu práv katolíků a jejich škol, a to jak prostřednictvím dialogu se státními orgány, tak prostřednictvím příslušných soudů".

V závěru instrukce se zdůrazňuje významný přínos katolických škol “k evangelizaci kultury”, a to rovněž v kontextech, kde “nepříznivá situace vybízí ke kreativitě a hledání příhodných cest", protože, jak říká papež František, "vychovávat znamená dávat naději přítomnosti".

(job)

Focusy

Život z víry Pastorace

Mohlo by vás zajímat

image:Image Krátký rozhovor v pastoraci a poradenství
Krátký rozhovor v pastoraci a poradenství Timm H. Lohse
Cena: 204 Kč
image:Image Číst Bibli jako Ježíš
Číst Bibli jako Ježíš Richard Rohr
Cena: 197 Kč
image:Image Hraní s Bohem a jak na to
Hraní s Bohem a jak na to Sam Allberry
Cena: 241 Kč
image:Image Kde farizejové udělali chybu
Kde farizejové udělali chybu Larry Osborne
Cena: 224 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou