Zveřejněn program apoštolské cesty do Konžské demokratické republiky a Jižního Súdánu

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace30. 5. 2022, 10.56

Svatý stolec zveřejnil oficiální program 37. mezinárodní apoštolské cesty papeže Františka, která jej ve dnech 2. až 7. července zavede do Konžské demokratické republiky a Jihosúdánské republiky. V jihosúdánském hlavním městě Džuba papež vykoná ekumenickou pouť míru společně s canterburským arcibiskupem, Justinem Welbym, a moderátorem generálního shromáždění Skotské církve, Iainem Greenshieldsem.

image:Image 13/source/orig/12182_9167_0_844.jpeg

V sobotu 2. července papež odletí v 9,30 z Říma. Oficiální uvítání v Kinshase, hlavním městě Konžské demokratické republiky, se předpokládá v 16 hodin na mezinárodním letišti Ndjili. Odtud se papežská kolona ihned odebere do Paláce národů v Kinshase, kde se papež nejprve setká s prezidentem republiky a poté pronese první promluvu ke státním a veřejným představitelům. Na večer se plánuje soukromé setkání s jezuity na apoštolské nunciatuře.

Neděli 3. července zahájí mše svatá na letišti Ndolo a Kinshase, v 18 hodin večer se pak uskuteční setkání s místní církví v katedrále Panny Marie, Matky Konga, a to stále v hlavním městě.

V pondělí 4. července se papež odebere do města Goma ve východní provincii Nord Kiwu, kde bude sloužit mši svatou, a setká se s oběťmi násilí ve městě Beni. Tato provincie smutně proslula nejen přírodními katastrofami a epidemií eboly, ale také masakry a únosy civilistů.

Po setkání s mladými lidmi a katechety v dopoledních hodinách v úterý 5. července odletí papež do Jižního Súdánu. V 15 hodin odpoledne zahájí tamní program schůzkou se státními představiteli této země, za doprovodu canterburského arcibiskupa, Justina Welbyho, a moderátora generálního shromáždění Skotské církve, Iaina Greenshieldse.

Ve středu 6. července papež nejprve navštíví tábor pro vnitřní běžence v Džubě, poté pozdraví jihosúdánské jezuity, odpoledne se setká s místní církví a večer završí ekumenickou modlitbou v džubském mauzoleu Johna Garanga, zesnulého vůdce Súdánské lidové osvobozenecké armády a prvního viceprezidenta Súdánu.

Na témže místě papež o den později, ve čtvrtek 7. července, zakončí apoštolskou cestu při mši svaté, po níž odletí zpět do Říma.

Přeložila: Jana Gruberová

Papežské cesty

image:Image Dobrý život
Dobrý život papež František
image:Image Zraněný pastýř
Zraněný pastýř Austen Ivereigh
image:Image Teologie těla
Teologie těla Jan Pavel II.
image:Image Světlo světa
Světlo světa Joseph Ratzinger, Peter Seewald, Benedikt XVI.