„Vyzývám všechny lidi dobré vůle, aby se zmobilizovali ke zrušení trestu smrti po celém světě. Společnost dokáže efektivně potírat zločin, aniž by jejich pachatele definitivně zbavila možnosti jej odčinit“ – tak zní tweet papeže Františka u příležitosti dnešního Světového dne proti trestu smrti.
K jeho zrušení po celém světě dnes vyzvaly také Evropská unie a Rada Evropy. Trest smrti „představuje nelidské a ponižující zacházení, porušuje lidskou důstojnost a nepůsobí odstrašujícím způsobem proti trestné činnosti,“ zdůraznili ve společném prohlášení komisař EU pro zahraniční věci Josep Borrell a generální tajemnice Rady Evropy Marija Pejčinović Burićová. Vyzvali Arménii a Ázerbájdžán, aby jako poslední dva ze 46 členských států Rady Evropy (není institucí EU) přistoupily k příslušnému protokolu Evropské úmluvy o lidských právech. Jedinou evropskou zemí, kde trest smrti stále existuje, je pak Bělorusko. To navíc jeho uplatnitelnost rozšířilo novelou trestního zákonu, která ho umožňuje i za „pokus o teroristický čin“.
Podle údajů Amnesty International bylo loni popraveno přes 579 osob, což je oproti předchozímu roku 2020 zhruba 20% nárůst. Ve statistikách ovšem chybí údaje z Číny, která podle odhadů lidskoprávních organizací ročně popraví více osob, než všechny ostatní země dohromady. Reálná čísla však dlouhodobě tají.
Zdroj: Kathpress, @pontifex, amnesty.cz