Národní shromáždění Středoafrické republiky aklamací odhlasovalo zákon o zrušení trestu smrti, který nyní čeká na vyhlášení hlavou státu Faustinem Archangem. Jedná se o nový úspěch v rámci afrického kontinentu, po Čadu a Sieře Leone, které zrušily trest smrti loni a předloni. Poslední poprava ve Středoafrické republice se datuje rokem 1981.
„V zemi, která zažívá více než deset let kolísajících konfliktů, je toto rozhodnutí parlamentu ještě důležitější. Trest smrti není nikdy řešením. Takže musím vyslovit velké uznání a gratulaci“, komentuje zprávu ze Středoafrické republiky mluvčí italské Amnesty International, Riccardo Noury.
„Kdybychom měli trest smrti popsat na mapě, zůstala by tmavá místa v Asii, na Blízkém východě, ve Spojených státech i v Evropě, kde jej dosud zachovalo Bělorusko. Nemůžeme ale popřít pozitivní kroky, zejména v Africe. Kromě Středoafrické republiky, která již tuto debatu uzavřela tím nejlepším způsobem, mějme na paměti, že se o zrušení nejvyššího trestu diskutuje v Ghaně a Zambie čeká na zákon o abolici. Stručně řečeno, ve 144 státech na celém světě již neexistuje trest smrti a v letošním roce se jejich počet zvýší. Dvě třetiny mezinárodního společenství rozhodly, že trest smrti by měl patřit do podzemí dějin“.
Církev ve světle evangelia učí, že «trest smrti je nepřípustný, protože útočí na nedotknutelnost a důstojnost člověka» (Promluva papeže Františka k 25. výročí vydání Katechismu katolické církve, synodní aula Pavla VI., 11.10.2017 ), a rozhodně se zasazuje o jeho zrušení v celém světě, prohlásil papež František v roce 2018, když opravoval příslušný paragraf v Katechismu katolické církve (2267).
„I díky takovýmto krokům už ve světě nezní otázka, zda bude trest smrti zrušen, ale kdy bude zrušen. Papež tak upozornil na pokrytectví vládců, kteří se hlásí ke katolické víře, ale masivně uplatňují trest smrti“, uzavírá mluvčí italské pobočky Amnesty International.