Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Zpovědní tajemství nemá chránit pachatele trestných činů

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí
Datum publikace26. 8. 2024, 8.11
TiskTisk

V posledních dnech se objevují v médiích nepřesné a poněkud zavádějící informace ohledně svátosti smíření a zpovědního tajemství. Čeho se zpovědní tajemství týká, jaká je zavedená praxe a jaké právní předpisy jej ošetřují?

image:Image 61/source/orig/60772_150912-174426-zarosice-minodsc08322.jpg
Ilustrační foto
Foto: Miroslav Novotný, ČaV

Věrouka, pastorační praxe i vnitřní předpisy valné většiny církví znají různé způsoby vyznání hříchů, které vede k jejich odpuštění, případně další druhy duchovních rozhovorů, jejichž předmětem jsou nezřídka důvěrné informace. V katolické církvi se tento úkon označuje jako svátost smíření, případně zpověď. Udělovatelem svátosti smíření je vždy kněz a je vázán absolutně neporušitelným svátostným tajemstvím. Z obsahu zpovědi nesmí nikomu nic vyzradit. České právo, stejně jako i ostatní evropské státy, tuto skutečnost reflektuje a zpovědní tajemství uznává jako tzv. zvláštní právo podle zákona o církvích a náboženských společnostech.

Je nezbytné, aby zpověď probíhala v atmosféře důvěry. Jedině za takových podmínek se může kajícník otevřít a kněz s ním může pracovat na nápravě, ke které má zpověď mj. vést. Zpovědní tajemství má přitom chránit věřící, kteří přistupují ke zpovědi, nikoliv církev jako instituci. Už celá staletí není smyslem zpovědního tajemství ohrožovat vyšetřování trestných činů a neslouží ani k zametání sexuálních deliktů a celé škály dalších trestných činů pod koberec. Pokud by totiž zpovědní tajemství neexistovalo, kajícník (případný pachatel trestného činu) by ke zpovědi pravděpodobně vůbec nepřišel. A pokud svůj problém pojmenuje, je knězem veden k nápravě. V praxi to například znamená i to, že jej kněz vyzve, aby kontaktoval orgány činné v trestním řízení.

I jiné profese jsou chráněné obdobným tajemstvím. Jedná se například o advokáty, lékaře, psychology, sociální pracovníky a další povolání, při nichž jsou pracovníci v nějaké míře povinni zachovávat mlčenlivost o skutečnostech, o kterých se dozvěděli při výkonu své profese, při péči o ty, kteří se na ně obracejí. 

Rozlišujeme rovněž zpovědní tajemství (v církevně-právní terminologii je označováno jako svátostné tajemství nebo svátostná pečeť) a ostatní druhy tajemství, která se označují jako pastorační. To dopadá na situace důvěrných rozhovorů, které se neodehrávají při svátosti smíření, a přitom si zaslouží podobnou ochranu. Takovým příkladem může být rozhovor nemocného s nemocniční kaplankou. 

Focusy

Život z víry

Mohlo by vás zajímat

image:Image Ve stopách papeže Františka
Ve stopách papeže Františka Alvaro Grammatica
Cena: 125 Kč
image:Image Impulzy papeže Františka
Impulzy papeže Františka Anna Lexmaulová
Cena: 252 Kč
image:Image Tak mě stvořil Bůh
Tak mě stvořil Bůh Lindsey A. Holcomb, Justin S. Holcomb
Cena: 252 Kč
image:Image Dokumenty II. vatikánského koncilu
Dokumenty II. vatikánského koncilu Kolektiv autorů
Cena: 405 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou