"Dnes mohu říci, že Arnaud zachránil mé tělo, aby Kristus mohl zachránit mou duši," vyznává Julie Grand, která téměř zázrakem unikla smrti, když před pěti lety ve francouzském Trèbes podplukovník četnictva Arnaud Beltrame nabídl sám sebe islámskému teroristovi výměnou za jednoho z rukojmích. Tím rukojmím byla právě Julie. Podplukovník Beltrame zemřel nedlouho poté v nemocnici s podříznutým hrdlem. Bylo mu 44 let, 11 let byl katolíkem a všeobecně se věří, že jej k hrdinskému gestu vedla víra.
22. ledna 2024 začne soud se spolupachateli marockého teroristy a začátkem ledna se ve francouzských knihkupectvích objevila kniha, v níž se Julie Grand dělí o svůj neobyčejný životní příběh." Arnaud mě přivedl k Bohu," neváhá vyslovit v rozhovoru pro katolický týdeník Famille Chrétienne.
Přestože přežila atentát, jeho následky pociťuje dodnes. Psychicky je hluboce zraněná, stále cítí dotek pistole u hlavy a má panický strach o své blízké. Za posledních pět let však také prošla hlubokou duchovní proměnou, která vyvrcholila tím, že se o loňských Velikonocích nechala pokřtít.
Julie pocházela z ateistické rodiny, vystudovala biologii, na svět se dívala pohledem přírodovědce a křesťanskou vírou pohrdala. Skutečnost, že její zachránce, Aranud, byl katolík, na ni zprvu nedělala žádný dojem. Když se však potýkala s traumatem z atentátu, dočetla se v jedné knize, že věřící lidé obvykle takové situace snášejí lépe, a to ji zaujalo. Začala pátrat. Věřící přátelé ji povzbuzovali, aby se modlila. Jakýsi zlom na cestě svého obrácení sama přičítá medailce Panny Marie z Rue du Bac. Dostala ji od učitelky své dcery a v tomto prostém gestu zahlédla Mariinu vztaženou ruku. "Tehdy jsem se přestala bát kněží," vzpomíná Julie. Vydala se do opatství Lagrasse, s nímž byl podplukovník Beltrame spojen. Přišla tam na mši a poprvé v životě se svěřila Bohu. "A On jí dal zakusit svou moc," vypráví.
Víra jí změnila život. "Díky ní," říká v rozhovoru pro Famille Chretiénne, "jsem přestala všude vidět zlo a zabředávat do něj. (...) Stále pociťuji trauma, ale víra změnila mé chápání smrti, a tedy i mého života. Můj vědecký způsob uvažování mi nikdy neposkytl podporu lásky a naděje, kterou mi dává víra. Nyní mám také zbraně, které mě chrání před zlem: Kristovu přítomnost, lásku, víru a modlitbu. Můj každodenní život by byl bez modlitby nesnesitelný. Láska a naděje, které do ní vkládám, zachraňují mou duši. Recept na léky všechno nevyřeší. Žiji minulostí, budoucnost mě děsí a každé ráno potřebuji odvahu, abych probudila svou dceru, ale každý den se také modlím." Julie dodává, že s modlitbou získala ještě další schopnost: dokáže být vděčná: "Za to, že žiji, že trávím čas s rodinou, že jsme spolu u stolu, že mohu hladit dcerku po tváři, když spí. Když jsem neměla víru, neuvědomovala jsem si to. Prostě jsem si užívala života.”
Dne 23. března 2018 se v jižní Francii ve městech Carcassonne a Trèbes odehrál teroristický útok. V Carcassonnu pětadvacetiletý Redouane Lakdim francouzsko-marockého původu střelil dva cestující v automobilu, čímž zabil spolucestujícího a vážně zranil řidiče. Automobil poté unesl. Následně zahájil palbu na čtyři běžící policisty, jednoho přitom zranil. Lakdim jel do nedalekého Trèbesu, kde zaútočil na supermarket Système U, kde zabil dva civilisty, další zranil a unesl minimálně jednoho rukojmího. Přísahal věrnost Islámskému státu a požadoval propuštění Salaha Abdeslama, islamisty obviněného z účasti na teroristických útocích v Paříži z listopadu 2015. Četník Arnaud Beltrame se nabídl, že se vymění za ženu, kterou Lakdim držel jako rukojmí. Lakdim souhlasil. Po třech hodinách ale Lakdim Beltrameho zranil, který na následky zranění později zemřel. Beltrameho prohlásil prezident Francie Emmanuel Macron za hrdinu. Policejní taktická jednotka následně na budovu, kde byl Lakdim, zaútočila a Lakdima zabila.
Zdroj: Famille Chrétienne, polská sekce Vatican News