V poselství papeže Františka z 5. listopadu, které jménem kardinála státního sekretáře Pietra Parolina přednesl francouzským biskupům, se zaměřil na vztahy mezi církví ve Francii a africkými církvemi a vyjádřil naději na posílení vzájemných vazeb.
V poselství, které předal vatikánský státní sekretář kardinál Parolin, papež povzbuzuje biskupy, kteří se v úterý 5. listopadu sešli na svém plenárním shromáždění v Lurdech, aby znovuotevření katedrály, plánované na 8. prosince, vnímali jako významné znamení. Bratrské poselství je poselstvím povzbuzení, důvěry a blízkosti. Papež v něm zdůrazňuje potřebu vzájemné podpory v rámci církevních společenství a upozorňuje, že politické a ekonomické síly někdy vnucují hodnoty jako chamtivost, sobectví, lhostejnost a vykořisťování, které podle něj mohou narušovat vztahy mezi národy a jednotlivci.
Papež však vyjadřuje naději, že vztahy mezi francouzskou církví a africkými církvemi mohou být inspirovány „jedním duchem v Kristu“, což odráží jednotu křesťanských společenství. „Kéž láska a vzájemná podpora mezi vašimi místními církvemi nejen podporuje misijní obnovu vašich společenství, ale také svým svědectvím přispívá k budování spravedlivějšího a bratrštějšího světa,“ říká.
Papež František také zmiňuje potřebu otevřenosti k diskusím o „výzvách evangelizace“. Zmiňuje otázky, jako je vedení seminářů, výuka náboženství a organizace diecézí. Povzbuzuje tak biskupy, aby čerpali sílu z minulých zkušeností a byli připraveni přijmout vedení Ducha při řešení aktuálních výzev, předvídání proměn a provádění reforem.
Pro církev ve Francii je znovuotevření Notre Dame prorockým znamením, říká papež. „Ať je francouzská církev stejně jako tato nádherná, obnovená stavba, posílená vírou, hrdá na svou historii a oddaná své nezastupitelné roli v rozvoji národa, i nadále radostně hlásá radostnou zvěst o spáse.“
Papež František se rovněž odvolává na svou encykliku o Nejsvětějším Srdci Ježíšově Dilexit Nos, v níž zdůrazňuje potřebu „znovuobjevit či objevit“ lásku k Nejsvětějšímu Srdci, kterou označuje za „nakonec jediný klíč k budoucnosti“. Cituje z encykliky a říká: „Zraněný bok Kristův nepřestává vylévat onen proud, který se nikdy nevyčerpá, nikdy nepomíjí, ale znovu a znovu se nabízí všem, kdo chtějí milovat jako on. Jedině jeho láska totiž může přinést nové lidství.“
„Francouzským světcům“, pokračuje, „se přiznává jejich významná úloha při rozvíjení a prohlubování této oddanosti. Vy jste více než jiní povoláni a způsobilí těžit z tohoto dědictví,“ říká papež a dodává, že spíše než oživovat pobožnost, která je často považována za zastaralou, je důležité pochopit míru Ježíšovy lásky ke každému z nás, k církvi ve Francii, jejím pastýřům a věřícím i k celému světu.
V závěru poselství papež František žehná všem biskupům, jejich spolupracovníkům a věřícím z různých diecézí.
Zdroj: Vatican News, anglická sekce