Kněžský den, kterého se v úterý 8. dubna 2025 v Arcibiskupském paláci v Olomouci zúčastnilo více než sto duchovních, ale také desítky laických zaměstnanců arcibiskupství, se zaměřil na aktuální a důležité téma: odpovědnosti kněží coby statutárních zástupců farností z pohledu kanonického i českého práva a také nutnosti jejich spolupráce s laiky a odborníky.
V první části programu vystoupil profesor církevního práva prof. Damián Němec OP, který svou přednáškou definoval péči řádného hospodáře z pohledu Kodexu kanonického práva. Zároveň se věnoval otázkám, které kněží zaslali předem, a objasnil mimo jiné propojení autority a svědomí. Vysvětlil například, jaké možnosti farář má, pokud nesouhlasí s pokyny arcibiskupství, a vymezil tak pozici autority i význam výhrady svědomí v podobných situacích.
V další části programu hovořil místopředseda Nejvyššího soudu ČR JUDr. Petr Šuk, odborník na obchodní a korporátní právo. Objasnil přitom pojem „péče řádného hospodáře“ z pohledu českého práva a aktuální judikatury Nejvyššího soudu ČR. Přednostně se zaměřil na důsledky porušení této péče a možnosti, jak těmto porušením předcházet, respektive kdy se o porušení nejedná a kdy odpovědnost nenese statutární orgán. Zdůraznil mimo jiné, že i když kněz nemusí být vždy odborníkem v ekonomických nebo právních záležitostech, vždy jako statutární orgán nese odpovědnost za péči o farnost. Pokud si tedy je vědom svých limitů a to i časových, má se obrátit na odborníky v rámci farnosti nebo biskupství a hledat s nimi vhodné řešení.
V následné diskuzi pak oba přednášející a s nimi i arcibiskup Josef Nuzík a moderátor diecézní kurie P. Aleš Vrzala odpovídali na dotazy z pléna. Shodli se přitom, že také v rámci synodality je žádoucí zapojovat do rozhodovacích procesů ve farnostech odborníky, nejlépe v rámci ekonomické rady farnosti, kteří by se podíleli na strategických rozhodnutích. Arcibiskupství zároveň zvažuje možnosti, jak kněžím v této oblasti pomoci odborným doprovázením a pomocí, byť klíčovou úlohu mají v souladu s principem subsidiarity, jak ho definuje sociální nauka katolické církve, vždy sehrávat právě místní farníci a zejména farní ekonomická rada.
„Jsem přesvědčený, že pan doktor Petr Šuk zaujal nejenom mě, ale také všechny kněze, kteří na jeho přednášku přišli, i mé spolupracovníky z kurie,“ uvedl po skončení arcibiskup Josef Nuzík a doplnil: „Zaznělo zde mnoho dobrých podnětů, jak vykonávat péči řádného hospodáře. Sám jsem si odnesl hlavně dvě informace. Zaprvé, že kněz by měl poznat, čemu nerozumí, a sehnat v této věci odborníka. Tato rada myslím přináší také úlevu. A zadruhé, že statutární zástupce farnosti – duchovní správce – je zodpovědný za proces a za to, že hospodaření věnoval řádnou péči, nikoliv za výsledek. Nejdůležitější tedy je to, co udělal při výběru odborníka, při součinnosti s ním a při kontrole. K tomu se pak přidává důležitá nabídka odborné pomoci ze strany jednotlivých oddělení diecézní kurie,“ shrnul arcibiskup Nuzík a uzavřel: „Takto popsaný způsob ukazuje jasný způsob, jak každý kněz může být dobrým hospodářem svěřené farnosti.“