Život olympijské sportovkyně Katie Ledecké provází silná víra, říká bývalá ředitelka její školy

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí,Rozhovory a svědectví
Datum publikace24. 7. 2024, 11.56

Katie Ledecká, olympijská sportovkyně považovaná za jednu z nejlepších plavkyň všech dob, často mluví o své víře a zkušenostech z katolických škol. První zlatou olympijskou medaili získala v roce 2012 v 15 letech. S deseti olympijskými medailemi a 21 tituly mistryně světa na kontě je Ledecká připravena stát se jednou z nejlepších sportovkyň na Olympijských hrách v Paříži.

image:Image 60/source/orig/59518_michael-phelps-e-katie-ledecky-concedem-entrevistas-no-parque-olimpico-28132560873.jpg
Wikimedia Commons

Plavecké výkony přinesly Ledecké uznání po celém světě, ti, kdo znali marylandskou rodačku v mládí, kdy chodila na katolickou školu, ji popisují jako bystrou, milou a věřící studentku.

„Je nejen skvělou sportovkyní, ale také vzorem pro mladé katolické ženy,“ uvedla sr. Rosemaron Rynn, která působila jako ředitelka školy  Little Flower School v Marylandu, na kterou Letecká chodila. „Vyrostla v tuto úžasnou osobnost díky svým skvělým rodičům, rodinnému životu a také díky tomu, že se drží blízko Boha.“

Sestra Rosemaron uvedla, že Ledecká navštěvovala tuto školu až do osmé třídy. „Její maminka byla členkou Společnosti mystické růže, která se stará o oltář a další náležitosti v kostele. Katie s tím mamince tu a tam pomáhala a z vyprávění o ní vím, že stále říká, že její víra je velmi důležitá,“ pokračuje sestra Rosemaron. „Říkala, že se před každou akcí modlí, a já věřím, že jí Pán opravdu požehnal.“

V rozhovoru pro National Catholic Register v roce 2016 Ledecká uvedla, že se modlí Zdrávas Maria před každým svým závodem: "Modlitba mi ze všeho nejvíc pomáhá soustředit se a pustit z hlavy věci, na kterých v tu chvíli nezáleží. Dodává mi to pokoj, když vím, že jsem v dobrých rukou."

„Myslím, že naše úcta k Panně Marii je velmi krásná,“ uvedla Ledecká. „V katolické víře má Panna Marie své posvátné místo a její silná víra a pokora jsou věci, které se od ní můžeme učit.“

Pokora je další vlastnost, kterou sestra Rosemaron připisuje Ledecké. „Katie se nikdy nevytahovala, že je tak dobrá. Ve skutečnosti nám vyrazilo dech, když jsme se dozvěděli, že směřuje na olympiádu."

"Přicházela ráno před začátkem školy s mokrými vlasy, protože před školou byla plavat. Ale nikdy se s ničím nechlubila, nikdy. Byla opravdu skromná."

Podle Catherine Karrelsové, ředitelky školy Stone Ridge School of the Sacred Heart, zůstala Ledecká i po nástupu na střední školu v roce 2011 „nesmírně skromná“ a „pokorně laskavá“ i při svém kariérním vzestupu.

„V našem plaveckém týmu byli studenti všech úrovní. Měli jsme Katie, která byla olympijskou vítězkou, i studenty, kteří se teprve učili, jak se dostat přes bazén,“ řekla Karrelsová agentuře CNA. „Jedna z věcí, které jsem na Katie obdivovala, bylo to, že byla tak vstřícná a dokázala se radovat z úspěchů ostatních dětí a všeho, co se jim podařilo."

Katie Ledecká se na škole zapojovala kromě školního plaveckého týmu jako dobrovolnice. Na základní škole roznášela jídlo lidem bez domova a pomáhala vést duchovní program na škole. "Katie se opravdu hluboce zajímá o druhé lidi a je velmi zaměřená na komunitu a rodinu. Myslím, že to hodně vychází z její víry, protože v každém člověku kolem sebe vidí jeho důstojnost,“ řekla Karrelsová.

Ledecká se i po svých olympijských výkonech a úspěších často zastavuje na své základní i střední škole. Sestra Rosemaron vypráví, že Katie ji a ostatní sestry navštěvovala. "Přinášela své medaile, nechávala nás, abychom si každá jednu z nich vzaly a vyfotily se s ní“.

Ředitelka Karrelsová ze střední školy doplňuje: "Často přijde a zapojí se do diskuse s dětmi. Obvykle, chce, aby to bylo velmi neformální. Ráda se vrací a navštěvuje své učitele a trenéry, prochází se po chodbách a zjišťuje, jak se komu daří. Myslím, že také ví, jak moc jsme rádi, když ji mladé dívky mohou vidět a poznat, protože je pro ně velkou inspirací a vzorem v mnoha různých směrech."

Sedmadvacetiletá Ledecká, která bude na nadcházejících olympijských hrách soutěžit v disciplínách 200, 400, 800 a 1500 metrů volný způsob (ve dvou z nich je v současnosti držitelkou rekordu), je favoritkou na zisk zlata v několika z těchto disciplín.

Zdroj: CNA

Život z víry Svědectví

image:Image Tichá srdce
Tichá srdce Jiří Chalupa, Alena Ježková