Skupina židovských rabínů a učenců ocenila papežovy vstřícné výroky vůči židovským bratřím a sestrám, kteří se znovu stávají terčem antisemitismu a antijudaismu v důsledku konfliktu rozpoutaného po teroristickém útoku ze 7. října loňského roku.
"Úsilí církve pěstovat porozumění tam, kde kdysi panovala rivalita, přátelství tam, kde kdysi panovalo nepřátelství, a empatii tam, kde kdysi panovalo pohrdání, proměnila naše společenství a zanechala trvalou stopu v našich dějinách. Ve Vašem dopise, Vaše Svatosti, nacházíme potvrzení tohoto závazku, který nabývá ještě většího významu v dnešní době, kdy nestabilita ohrožuje i vztahy pěstované po mnoho desetiletí.” Tato slova zaznívají v dopise, který papeži Františkovi zaslala skupina rabínů a učenců angažovaných v židovsko-křesťanském dialogu. Mezi jeho signatáři jsou rabíni Jehoshua Ahrens (Frankfurt/Berlín), Yitz Greenberg (Jeruzalém/New York) a David Meyer (Paříž/Řím), Karma Ben Johanan (Jeruzalém) a Malka Zeiger Simkovich (Chicago).
Právě tato skupina se již v listopadu loňského roku obrátila na Svatého otce s prosbou o nové sblížení mezi Židy a křesťany po masakru ze 7. října a opětovných projevech antisemitismu a antijudaismu, které byly zaznamenány v různých částech světa.
Papež František pak 2. února letošního roku adresoval svůj dopis "židovským bratřím a sestrám v Izraeli", v němž ujistil o solidaritě celé církve s židovským národem a zároveň vyzval k rychlému usmíření mezi všemi národy, etniky a náboženstvími zastoupenými ve Svaté zemi.
Na Popeleční středu přišla do Vatikánu nová odpověď židovských učenců, v níž oceňují papežův postoj. "Jsme potěšeni tím, že jste v této době velkého utrpení podal ruku Židům na celém světě, a zvláště těm izraelským," píší a vyzdvihují také jeho snahu “aktivně vystupovat proti antisemitismu a antijudaismu, které v poslední době nabyly rozměrů, jež většina z nás za svého života nepoznala".
Rabíni se odvolávají k síle koncilní konstituce Nostra Aetate, jako k inspiraci ukazující, že ”bratrství lze obnovit i v tom nejtěžším konfliktu". Proto uzavírají: "Připojujeme se k našim katolickým bratřím a sestrám v jejich přesvědčení, že náboženství mohou být tvůrčí silou, v jejíž moci je otevírat cesty, které by jinak zůstaly zavřené."
V závěru dopisu se židovští učenci připojují k modlitbám Svatého otce “za mír, ukončení teroru, uzdravení zraněných a útěchu pro všechny, kdo prožívají utrpení a smutek".
Zdroj: Osservatore Romano