Přední izraelští rabíni a představitelé katolické církve podepsali společné prohlášení o etice léčby nevyléčitelně nemocných, v němž odmítají asistovanou sebevraždu a eutanazii a zároveň se zasazují o zlepšení paliativní péče.
"Jak pro židy, tak pro křesťany znamená péče o nevyléčitelně nemocné s vírou, úctou a láskou skutečné světlo víry a naděje v době zahalené temnotou, kterou prochází pacient i jeho blízcí." uvedli ve společném prohlášení na závěr nedávného setkání v Jeruzalémě.
Delegáti Vrchního rabinátu Izraele a Papežské komise pro náboženské vztahy s judaismem se sešli v Jeruzalémě 2.-4. května na 17. bilaterálním setkán, které se konalo po pěti letech kvůli pandemii covid-19. Tématem setkání byl židovský a katolický přístup k nevyléčitelně nemocným: zakázané, povolené a povinné.
Obě delegace se shodly na tom, že je velmi důležitá paliativní péče a maximální snaha o zmírnění bolesti a utrpení. Jejich společné prohlášení citovalo společné prohlášení křesťanských, židovských a muslimských představitelů z října 2019, které odmítlo aktivní eutanazii, asistovanou sebevraždu a zároveň podpořilo paliativní péči.
Katolické delegaci předsedal kardinál Kurt Koch, předseda Dikasteria pro podporu jednoty křesťanů. Spolu s ním byli přítomni latinský patriarcha Jeruzaléma arcibiskup Pierbattista Pizzaballa OFM.; arcibiskup Adolfo Tito Yllana, apoštolský nuncius v Izraeli; italský teolog arcibiskup Bruno Forte z Chieti-Vasto; emeritní pomocný biskup Giacinto-Boulos Marcuzzo z latinského patriarchátu Jeruzaléma; Mons, Pier Francesco Fumagalli, poradce Komise pro náboženské vztahy s judaismem při Dikasteriu pro podporu jednoty křesťanů; a P. Norbert J. Hofmann SDB., tajemník Komise pro náboženské vztahy s judaismem.
Židovskou delegaci vedl generální ředitel vrchního rabinátu rabín Rasson Arussi. K němu se připojili rabín Eliezer Simha Weisz, který nyní působí v Radě izraelského vrchního rabinátu, rabín Prof. Avraham Steinberg, lékařský etik a dětský neurolog, rabín David Rosen, bývalý vrchní rabín Irska, který je mezinárodním ředitelem pro mezináboženské záležitosti v Americkém židovském výboru, rabín Gidon Shlush z New Yorku a Jehuda Cohen a Oded Wiener, oba bývalí generální ředitelé izraelského vrchního rabinátu.
Křesťané na setkání zdůraznili hlavní zásady léčby nevyléčitelně nemocných. Citovali papeže Františka, který zdůrazňuje, že dnešní doba "postupně narušuje chápání toho, co činí lidský život cenným". Ve společném prohlášení ze zasedání znovu potvrzují "důstojnost každé lidské bytosti, která pro židy a katolíky vyplývá z posvátnosti lidského života."
Jednání tak rozšířilo téma předchozího zasedání komise z roku 2006, kterým byl lidský život a technologie ve světle "dalekosáhlého pokroku lékařské vědy", na kterém přítomní opětovně stvrdili "zásady tradic, že Bůh je Stvořitelem a Pánem všeho života a že lidský život je posvátný právě proto, že je lidská osoba stvořena k Božímu obrazu".
"Protože život je Božím darem, který je třeba respektovat a zachovávat, nutně odmítáme myšlenku, aby člověk vlastnil život a rozhodoval o jeho hodnotě nebo délce," stojí v prohlášení. "Odmítáme tedy aktivní eutanazii a asistovanou sebevraždu jakožto nelegitimní lidské uzurpování si výlučné Boží autority určovat čas smrti člověka."
Společné prohlášení staví do protikladu aktivní eutanazii a lékařský asistovanou sebevraždu s opatřeními, která ukončují nepřetržitou lékařskou péči, např. ventilátor, kardiostimulátor, nebo léčbu, která prodlužuje život nad rámec základních lidských potřeb, jako je dialýza či chemoterapie.
"Delegáti uznávají, že etické a náboženské složitosti spojené se situacemi na konci života vyžadují, aby každá situace byla řešena podle svých konkrétních okolností a potřeb," pokračuje společné prohlášení. "Členové delegace děkovali Bohu Stvořiteli a prosili o jeho požehnání pro všechny nemocné a všechny, kdo se zabývají léčbou a zachováním života."
Zdroj: CNA