Papež František uvedl minulou sobotu do úřadu 21 nových kardinálů, muže ve věku od 49 do 96 let z 15 různých zemí a pěti kontinentů. Někteří z kardinálů působí v zemích, odkud pocházejí, jiní žijí v zahraničí a slouží církvi jako její diplomaté.
Kardinál Grzegorz Ryś, 59 let, arcibiskup v polské Lodži: Naslouchání
Kardinál Ryś si myslí, že pro evangelizaci moderního světa jsou klíčové dvě věci: "První je naslouchat evangeliu jako živému slovu. To znamená, že nasloucháme Kristu a Duchu Svatému. A druhou věcí je naslouchat lidem, jinak není evangelizace možná, protože evangelizace je setkání člověka s člověkem: člověka bližního, který žije s námi, a osoby Krista, který k nám přichází. Je tedy třeba naslouchat oběma stranám."
Kardinál Américo Aguiar, 49 let, biskup v portugalském Setúbalu: Digitální komunikace
"Musíme najít rovnováhu v dnešním digitálním světě. Způsob života mladých lidí je jiný než ten náš," řekl Aguiar a poznamenal, že digitální revoluce změnila kulturu téměř v takovém měřítku jako ta průmyslová. "Je to nový svět. Není lepší ani horší, je jiný," řekl. "Komunikace je různorodá, my na mších a na konferencích mluvíme, citujeme vatikánské a papežovy dokumenty, mluvíme příliš…. Musíme však najít cestu k této nové kultuře komunikace, protože Kristus a evangelium jsou stále stejné. Jak řekl Jan Pavel II., nová evangelizace musí být nová ve vroucnosti, metodách a projevech.“
Kardinál Stephen Ameyu Martin Mulla, 59 let, arcibiskup Jižního Súdánu: Dialog
"Myslím, že v dnešní době je pro nás nejdůležitější dialog," řekl kardinál Mulla. "Bez dialogu nebude snadné žít společně. Tam, kde je dialog, je vždy možnost sblížit naše myšlenky, sdílet je a udělat společný krok. Bez dialogu se náš život ve společnosti a dokonce i v rodině komplikuje."
Kardinál Christophe Pierre, 77 let, apoštolský nuncius ve Spojených státech: Dobrá zpráva
"Předávat křesťanské hodnoty je dnes velmi obtížné," řekl Pierre. "Výzvou pro církev při evangelizaci je oslovit lidi, jak nám neustále připomíná papež František. Máme je oslovit, porozumět jim, vést s nimi dialog a nabídnout jim Dobrou zprávu, ale v novém kontextu.
Kardinál Pierbattista Pizzaballa, OFM, 58 let, jeruzalémský patriarcha: Ježíš
“Církev dnes potřebuje, alespoň já si to myslím, říkat lidem, že Ježíš je pro mě to nejlepší, co se v mém životě může stát."
Kardinál Agostino Marchetto, 83 let, emeritní apoštolský nuncius a člen kurie: Láska
Kardinál Marchetto si myslí, že k evangelizaci v dnešní době je nejvíce zapotřebí láska. “Opravdová láska, která není jen pocitem, ale má úctu k člověku, ví, co znamená dávat, co znamená nebýt sebestředný. Nezapomínejme, že Bůh je láska."
Kardinál Ángel Sixto Rossi, SJ, 65 let, arcibiskup Córdoby, Argentina: Blízkost
"Na čem papež hodně trvá, je blízkost. Nemůžete sloužit lidem, pokud jim nejste blízko a nenasloucháte jim. Musíme naslouchat radostem, smutkům a úzkostem, abychom mohli dát odpověď, která bude odpovídat konkrétní potřebě. Nejde jen o blízkost fyzickou, ale i o tu existenciální a duchovní. Znamená to umět naslouchat tak, aby řeč šla od srdce k srdci."
Kardinál José Cobo Cano, 58 let, madridský arcibiskup: Naděje
Kardinál Cobo řekl, že k evangelizaci moderního světa potřebuje církev naslouchat Božímu slovu a evangelizovat společně, ne každý se svou vlastní představou, ale v rozmanitosti, kterou v dnešním světě máme. "Naší výzvou je předávat Boží naději. Naučit se jít společně a naslouchat tomu, co Bůh chce v této chvíli. To je poselství. A věřím, že náš svět právě teď potřebuje hodně naděje, aby dal smysl a duši věcem, které děláme."
Kardinál Stephen Brislin, 67 let, arcibiskup Kapského Města v Jihoafrické republice: Oslovení
Kardinál Brislin řekl, že největší výzvou pro dnešní církev je evangelizace, tedy jak lidem přinášet Krista. "Musíme rozvíjet způsoby, jak se pokusit oslovit druhé, zejména mladé lidi, kteří čelí tolika různým hlasům ve svých životech, abychom dokázali představit víru způsobem, který na ně bude mít dopad a oni mu budou rozumět. Doufám, že to bude pro začátek plodem synody, ale také věřím, že právě na tom budeme společně pracovat a říkat si: Jak můžeme oslovit ty, kteří od víry odcházejí, ztrácejí ji, ale především zaujmout mladé lidi, protože si myslím, že na jejich potřeby nijak neodpovídáme."
Kardinál Claudio Gugerotti, 67 let, prefekt Dikasteria pro východní církve: Evangelium sine glossa
Podle kardinála Gugerottiho je pro evangelizaci v dnešní době nezbytné nechat mluvit evangelium. “Snažte se co nejvíce vyhýbat komentářům. Evangelium bylo napsáno pro velmi prosté lidi a jeho požadavkem bylo dotknout se srdce. Kdykoli na tom začneme stavět systémy viny nebo politiky, kazíme evangelium, a tak se evangelium rozmělňuje do řady problémů, které s ním nemají nic společného. Nechte evangelium mluvit bez jakýchkoli komentářů: Evangelium sine glossa."
Kardinál Stephen Chow Sau-yan, SJ, 64 let, arcibiskup Hongkongu, Čína: Pomáhat lidem poznávat Boha
"Evangelizace by měla pomáhat lidem pochopit Boží lásku a to bez cíle, že z nich udělá katolíky. Na to by se neměla zaměřovat, protože by byla velmi omezující. Lidé by měli pochopit, že náš Bůh znamená lásku, znamená dobrou vůli a lepší život. A to je důležité. Bez toho jim nemůžete pomoci, aby nás pochopili. Evangelizace by tedy měla být poznáváním Boha, který je láska."
Kardinál Luis José Rueda Aparicio, arcibiskup z kolumbijské Bogoty: Snaha o mír
Kardinál Rueda řekl, že církev se zrodila, aby evangelizovala a sloužila lidstvu. Konkrétně v Kolumbii je evangelizace velmi silně a hluboce spojena s hledáním smíření, spravedlnosti, míru a úcty k životu. "Po konfliktu, který trval sedmdesát let, jsme utrpěli mnoho ran, které ještě zhoršila problematika obchodu s drogami v Latinské Americe. Proto je velkou výzvou pokračovat v tom, co dělali ostatní biskupové, kněží a laici, tedy pomáhat chudým a usilovat o život v míru."
Zdroj: CNA