Právní experti označili za "nepřesné a zavádějící" navrhované usnesení Evropského parlamentu, které má do Listiny základních práv Evropské unie zahrnout "právo na potrat".
Usnesení, o kterém má zákonodárný orgán hlasovat 7. července odpoledne, nese název "O rozhodnutí Nejvyššího soudu USA zrušit právo na potrat ve Spojených státech a o potřebě chránit práva na potrat a zdraví žen v EU".
"Každá vláda má svrchované právo chránit ty nejzranitelnější ve svých zemích - ty v děloze," uvedla Adina Portaru, hlavní poradkyně ADF International v Bruselu, ve svém prohlášení pro CNA 6. července. "Ženy si zaslouží něco lepšího než potrat. Evropa, která je skutečně oddaná lidským právům, je taková, která respektuje a chrání oba životy v těhotenství - podporuje matku i dítě."
Evropský parlament je jedním ze dvou zákonodárných orgánů EU, politické a hospodářské unie 27 členských států. Začátkem června byl předložen návrh usnesení na téma "Globální hrozby pro práva na potrat: možné zrušení práva na potrat v USA Nejvyšším soudem".
Po zveřejnění rozhodnutí ve věci Dobbs projednával Evropský parlament 4. července nové usnesení, které navrhuje doplnit "právo na potrat" jako "článek 7a" do seznamu 50 práv v Evropské chartě základních práv v Evropské unii. Navazovalo by tak na článek 7: "respektování soukromého a rodinného života".
Portaru uvedla, že "navrhované znění tohoto nezávazného usnesení je zásadně nepřesné a zavádějící. Neexistuje žádné "právo" na potrat - naopak, článek 2 Listiny základních práv Evropské unie prosazuje právo na život pro každého."
"Radikální snaha poslanců Evropského parlamentu tlačit na země, aby přijaly extrémní režim - neomezené potraty po celých devět měsíců těhotenství - představuje krok, který se značně rozchází s evropským lidem," pokračovala. "Průzkum provedený ve 30 evropských zemích totiž ukazuje, že 6 ze 7 Evropanů podporuje nějakou formu omezení potratů, která by chránila ženy a jejich nenarozené děti."
Vincenzo Bassi, právník a předseda Federace katolických rodin (FAFCE), v prohlášení pro agenturu CNA uvedl, že "uznání údajného práva na potrat v Listině základních práv Evropské unie by bylo v příkrém rozporu se samotnou Listinou, která ve svých prvních dvou článcích zakotvuje nedotknutelnost lidské důstojnosti a právo na život". FAFCE je zastřešující organizace, která prosazuje katolické hodnoty v oblasti rodiny v Evropské unii a Evropské radě.
V Bassiho prohlášení se uvádí, že "jak v USA, tak v EU by se tvůrci politik měli zaměřit na uznání funkce rodiny a na ochranu a ocenění mateřství jako neocenitelného daru namísto toho, aby upřednostňovali cesty vedoucí ke kultuře 'vyhazování', spotřebě a plýtvání, kterou odsoudil papež František".
"Veřejné instituce by měly na první místo klást vítání života tím, že se budou zabývat četnými překážkami, kterým páry a rodiny čelí. Místo toho Evropský parlament opakuje své návrhy na usnadnění potratů," uvedl.
"Je zklamáním, že tato instituce tráví čas otázkami, které jsou tak daleko od její působnosti a od skutečných obav občanů EU."
V červnu vyjádřil otec Manuel Barrios Prieto, generální sekretář Komise biskupských konferencí Evropské unie (COMECE), "překvapení" nad tím, že zákonodárný orgán Evropské unie hodlá projednat "dopad uniklého návrhu stanoviska Nejvyššího soudu USA týkajícího se potratů".
"Jedná se o nepřijatelný zásah do demokratických jurisdikčních rozhodnutí suverénního státu, který navíc není členským státem EU," uvedl. "Přijetí usnesení Evropského parlamentu, které tento zásah schvaluje, tuto instituci pouze zdiskredituje."