Ve věku 93 let zemřel 3. července 2024 spisovatel, filozof, teolog, překladatel a pedagog PhDr. Karel Šprunk. Poslední rozloučení se uskuteční 12. července od 12.30 hodin v kostele Svaté Rodiny v Praze - Řepích.
Karel Šprunk se narodil v Kovářově u Písku. Po maturitě na píseckém gymnáziu se přihlásil ke studiu katolické teologie na Karlově univerzitě. Studium však nemohl vinou represe ze strany totalitního komunistického režimu ukončit. Teprve později se mu podařilo vystudovat romanistiku na Filosofické fakultě Karlovy univerzity. Od roku 1962 začal působit na Univerzitě 17. listopadu na katedře lingvistiky a teorie překladu. Zde se zasloužil o šíření dobrého jména české kultury mezi zahraničními studenty, pro něž byla uvedená instituce především určena. V průběhu normalizace v roce 1971, pro své politické a ideové postoje, byl donucen Univerzitu 17. listopadu opustit.
Živil se poté jako učitel jazyků v Institutu průmyslové výchovy, vedle toho však zahájil intenzivní překladatelskou činnost a jeho tehdejší překlady byly od poloviny osmdesátých let vydány (bez udání jména překladatele a místa vydání) v zahraničí a pašovány zpět do tehdejšího Československa.
Po listopadovém převratu roku 1989 přijal místo odborného asistenta na katedře filosofie Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, kde působil až do konce školního roku 2012/13.
Stal se předsedou přírodovědecké a technické sekce Křesťanské akademie a redaktorem revue Universum. Účastnil se činnosti vinohradské odbočky Jednoty filosofické. V roce 1993 založil Českou společnost Jacquesa Maritaina, která vychází z jeho zaujetí tomismem. V roce 2008 mu KTF UK, když dosáhl věku 80 let, udělila záslužnou medaili Arnošta z Pardubic „Pro meritis de progressu studiorum philosophiae Christianae in Bohemia“. 30. května 2014 mu byla udělena medaile Ministerstva kultury Artis Bohemiae Amicis za jeho celoživotní překladatelské dílo v oborech filozofie, estetiky a teologie.
Zdroj: Wikipedie