Začátkem dubna v německém Stuttgartu zemřel P. Wolfgang Grocholl (1931 – 2023). Rodák z Głubczyc v polsko-českém příhraničí usiloval o smíření Němců, Poláků a Čechů. Krom pastoračních úkolů v Německu také duchovně pečoval o německou menšinu ve svém rodném kraji. Rád jezdil také na Osoblažsko, kde spolupracoval s tamními občanskými iniciativami. Vracel se také k rusínské kapli Navštívení Panny Marie.
Přidáváme pár odstavců, které nám zaslala naše spolupracovnice Ludmila Čajanová. Ve svém ohlédnutí se vrací do dob, kdy obyvatelé Osoblažska usilovali o přímější silniční spojení s Polskem. P. Grocholl byl později při slavnostním otevření cesty osobně přítomen.
Vzpomínka na Dr. Grocholla, symbolu česko-německo-polského přátelstvíZačalo to už v roce 2003, kdy starostové tří sousedních obcí, Slezských Rudoltic, Rusína, a polských Gadzowic společně objížděli hranici a pokoušeli se vytipovat možné přechody pro budoucí silnici mezi sousedními vesnicemi na obou stranách hranic. Tehdy se ještě nadřízené orgány stavěly k této myšlence macešsky. Jeden tehdejší krnovský politik, kterého žádali o pomoc, se dokonce vyjádřil v tom smyslu, že takový „zapadákov“ nikoho nezajímá.
Gadzowický starosta Andrzej Rolinski tehdy přišel s nápadem: „Postavíme na hranici kříž a uvidíme, zda těmi úřady nepohneme.“ Starostové Rusína a Gadzowic to tedy nevzdali a nadále usilovali o vybudování asfaltové komunikace, která se nakonec s podporou projektu EU na straně polské a Moravskoslezského krajského úřadu na straně české v roce 2008 stala skutečností. Tato cesta umožňuje zdejším obyvatelům poloviční zkrácení jízdy za prací do Krnova, Opavy a také za nákupy do Glubczyc.
Při „Pouti tří národů“ v rusínské kapli v roce 2008 proběhlo za přítomnosti politických představitelů obou států a preláta ThDr. Wolfganga Grocholla ze Stuttgartu, doprovázejícího rodáky z Německa, slavnostní otevření a požehnání této nové cesty. Prelát Grocholl ji tehdy nazval „Malou cestou Evropy“.
Prelát Grocholl se bohužel letošního jubilea nedožil. Zemřel 5. dubna tohoto roku ve věku 92 let. Rodák z Glubczyc prožil po válce celý svůj život v Německu. S Glubczycemi však udržoval přátelské kontakty a zasloužil se o to, aby byl do Glubczyc vrácen zvon zrekvírovaný za války, ale naštěstí neroztavený. Jezdíval také velmi rád na pouti do Rusína do nově postavené rusínské kaple, která bude letos slavit 30. výročí svého vzniku.
Ve svých promluvách se často vracel do minulosti. Např. sv. Cyrila a Metoděje, patrony Evropy, nazývá „tělesy na obloze, které plavcům ukazují cestu…Jsou to reprezentanti nerozdělené Církve a již v 9. stol. vytvořili slovanskou liturgii v mateřském jazyce a písmo, kterým zařadili Slovany mezi kulturní národy…“
Wolfgang Grocholl byl také častým hostem slavnostních bohoslužeb na Cvilíně i ve farním kostele v Krnově a okolí. Zdůrazňoval, jak důležité je zajímat se o historii svých předků, rodin a jejich příběhy zaznamenávat.
Mgr. Ludmila Čajanová (také autorka fotografie)