16. června zemřel v Číně Jacob Huang Guirong, devadesátiletý kněz, který čekal na vysvěcení téměř polovinu svého života a byl více než deset let vězněn komunistickým režimem.
Narodil se 25. července 1933 (nebo 1932) v okrese Huaping v Lijiangu. Byl nejmladším synem v katolické rodině a měl dvě sestry. Studoval na místní farní škole a poté vstoupil do semináře v Kunmingu.
V roce 1949 se k moci dostali komunisté, což vedlo k uzavření semináře, kde se vzdělával. V roce 1953 se svolením biskupa začal dvacetiletý Jacob studovat teologii a filozofii. O dva roky později byl však nucen začít pracovat v autodílně. Ani to mu ale nezabránilo zůstat aktivním členem místní katolické komunity a v roce 1966, v době kulturní revoluce, byl zatčen a více než deset let vězněn.
Kulturní revoluce bylo společensko-politické hnutí Mao Ce-tunga, tehdejšího vůdce Komunistické strany Číny, jehož cílem bylo zachovat čínský komunismus odstraněním kapitalistických a tradičních prvků čínské společnosti.
V roce 1978, kdy byl propuštěn z vězení, se Jacobo vrátil k práci v zemědělské strojírně. Když ji v roce 1986 zavřeli, žil dál ve vesnici Siaomabu, pracoval jako tesař a kázal evangelium.
V roce 1994, po dalším roce formace u biskupa He Dezonga, který trpělivě obnovoval místní církev po kulturní revoluci, byl uznán za způsobilého ke kněžskému svěcení.
Dlouho očekávané kněžské svěcení se uskutečnilo 4. června 1995 a P. Jacob byl přidělen do vesnice Lefeng v okrese Qujing. V únoru 2012 se stal novým apoštolským administrátorem v Kunmingu. Situace se zkomplikovala, když si oficiální orgány kontrolované Komunistickou stranou Číny vynutily biskupské svěcení kněze Ma Yinglina bez příslušného povolení z Vatikánu.
Papež František tuto záležitost řešil v roce 2018, kdy byla poprvé podepsána prozatímní dohoda mezi Čínou a Vatikánem o jmenování biskupů a biskup Ma Yinglin byl spolu s dalšími šesti čínskými biskupy, kteří byli stejně jako on nezákonně vysvěceni, znovu přijat do plného společenství v katolické církvi.
Za všech těchto okolností zůstal P. Jacob pro všechny příkladnou postavou. V nótě zaslané agentuře Asia News se uvádí, že "P. Jacob byl v církvi v Yunnanu velmi váženým knězem, který žil prostým a tvrdým životem a ve své pastorační práci byl pečlivý, svědomitý a zodpovědný".
"Udržet si takový stav čistoty a zůstat nezkažený v dnešní materialistické společnosti, je pro naši dobu zázrak darovaný Bohem," uvádí se v poznámce.
Přestože Vatikán podepsal v roce 2018 s čínskou komunistickou vládou dohodu o jmenování biskupů, která byla obnovena v letech 2020 a 2022, pronásledování katolické církve pokračuje. V některých případech se dokonce ještě zhoršilo.
Biskup Peter Shao Zhumin byl zatčen poté, co odmítl vstoupit do Vlasteneckého sdružení, organizace zřízené komunistickým režimem, který se snaží kontrolovat katolickou církev v Číně.
Další významnou katolickou osobností v Číně, která je v pod silným tlakem režimu, je 92letý kardinál Joseph Zen, který byl souzen a odsouzen poté, co byl obviněn ze spolupráce s prodemokratickými demonstranty v Hongkongu, kteří se účastnili protestů v roce 2019.
Zdroj: Aciprensa, španělská sekce