Ze Svatého Hostýna odejdou jezuité

Zdroj:Arcibiskupství olomouckéArcibiskupství olomoucké
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Olomoucká arcidiecéze
Datum publikace4. 9. 2024, 8.17

Čeští jezuité opustí na podzim roku 2025 poutní místo Svatý Hostýn, jehož duchovní správu zajišťují. Důvodem je přehodnocování míst jejich působení podle nového apoštolského plánu.

image:Image 62/source/orig/61313_42522_0_svaty-hostyn-1.jpg

„K přehodnocení naší současné činnosti nás povzbudil generální představený řádu P. Arturo Sosa SJ, který českou provincii navštívil na podzim roku 2023. Po návštěvě vyzval, abychom se odhodlali k opuštění jednoho ze dvou poutních míst, která jezuité historicky spravují. Jsou jimi Svatý Hostýn a Velehrad,“ popisuje provinciál jezuitů v ČR P. Petr Přádka SJ. Vysvětluje pak, že po rozlišování v provincii během jara 2024 vedení rozhodlo, že místem, které jezuité opustí, bude Svatý Hostýn. „Nadále zůstaneme působit na Velehradě,“ dodává.

Jezuité ze Svatého Hostýna odcházejí po domluvě s olomouckým arcibiskupem Josefem Nuzíkem, správu poutního místa předají po ukončení poutní sezóny v roce 2025. Na jejich místo pak nastoupí diecézní kněží. „Máme nyní více než rok na to, abychom sestavili takový tým, který dokáže navázat na dosavadní práci bratří jezuitů a zajistí péči o duchovní potřeby četných poutníků. Svatý Hostýn musí i nadále zůstat živým místem naší arcidiecéze,“ říká arcibiskup Nuzík.

Svatý Hostýn a Velehrad jsou poutní místa, u jejichž obnovy jezuité stáli od konce 19. století. Přišli sem na pozvání tehdejšího olomouckého arcibiskupa kardinála Bedřicha z Fürstenberka v letech 1887 (Svatý Hostýn) a 1890 (Velehrad). S výjimkou čtyřicetileté přestávky za komunistického režimu zde působí dodnes. Vedle toho jezuité působí také v Praze, Brně a Olomouci, v Děčíně jsou zřizovateli základní školy Nativity.

Život z víry Řeholní život

image:Image Dějiny jezuitské spirituality
Dějiny jezuitské spirituality Joseph de Guibert
image:Image Právní dějiny církví
Právní dějiny církví Záboj Horák, Jiří Rajmund Tretera
image:Image Znova říká Pán: Přicházím ve slávě
Znova říká Pán: Přicházím ve slávě Michal Altrichter
image:Image Živá řeka evangelia 2.
Živá řeka evangelia 2. Pavel Ambros