„Mám dojem, že udržuji vztah, tajný vztah s Ježíšem, tajnou lásku, která mi přináší pokaždé, když na ni pomyslím, chvilku soukromé radosti, v níž někdy potlačím vzlyk vděčnosti. ... Mám nové srdce, jsem nový, veselý člověk. A jsem hrdý i na to, že dokážu plakat“, říká ke konci své autobiografické knihy Thierry Bizot, známý francouzský televizní producent, který ve své prvotině popisuje své obrácení. Setkání s Kristem bývá vždy poutavé čtení, jenže toto je napínavé, velmi vtipné i dojemné zároveň.
Styl knihy Anonymní katolík je opravdu neotřelý. Autor je v duchu svými postřehy upřímný nejen k lidem okolo, ale i sám k sobě, a z toho možná pramení sympatie nemála čtenářů – mnohý z nás se totiž v jeho pohledu na svět i na sebe samého může poznat.
„Nacházíme se v ‘multifunkčním’ sále, který patří farnosti v mém sousedství. Je cítit plesnivinou, opakovaným a znovu vychladlým funěním rozjívených dětí na nesčetných hodinách tělocviku. Panuje tu nakyslý pach, který mi obrací nozdry a ježí chlupy. Vždycky jsem nesnášel tělocvičny, kolektivní sporty, prostředí šaten, nahá těla vystavující se vedle mého, které s přehnaným studem skrývám. Je to přesně to místo, kde určitě chytíte nějakou plíseň. Jen na to pomyslím, hned se oklepu. … Tady prostě nemám co pohledávat, spletl jsem se. Šátrám v kapse, najdu klíčky. Jejich přítomnost mě uklidňuje, protože mi připomíná, že patřím do velké konzumní společnosti, a ne do tohohle klubu ztroskotanců! Vyšťourám i načatý balíček žvýkaček. Jednu si vezmu a uklidním se při pomyšlení, že touto demonstrací materialismu snad odolám zhoubnému duchovnímu vlivu, který tu na mne budou zkoušet.“
Hlavní hrdina je ‘ne zcela dobrovolně hledající’ muž. Proto jsem ke knize z počátku přistupovala s jistým odstupem. Mně jako ženě a ještě k tomu praktikující katoličce nemůže kniha přinést mnoho nového nebo zajímavého. Opak byl pravdou. Po celou dobu čtení jsem se výborně bavila. V jednu chvíli jsem se smála nahlas a hned nato jsem rozháněla slzy dojetí. Během četby mě napadlo hned několik blízkých, kterým touto knihou chci udělat radost. Neboť jak se píše na přebalu knihy: „Díky své schopnosti sebereflexe, ale i vytříbenému smyslu pro humor si autor získal široké okruhy čtenářů, a to nejen mezi katolíky, ale i daleko za hranicemi viditelné církve. Věříme, že kniha bude svěžím závanem i pro naše čtenáře, zvláště pro lidi „znavené životem“, přežívající s pocitem, že už je nic nemůže překvapit, natož nadchnout.“
A věřte, nadšených čtenářů této knihy a pak i autorova blogu bylo tolik, že Anonymní katolík se dočkal pokračování. To nese název Křesťan v záběhu a přináší výběr nejzdařilejších příspěvků autorova blogu.
Ve své druhé knize autor „komentuje úryvky z Bible, vypráví o svém životě s Ježíšem, popisuje různá neuvěřitelná setkání. V jeho příspěvcích se odvíjí příběhy, vždy plné humoru, namířeného i proti němu samému, příběhy jeho prvních nesmělých krůčků víry. Návrat ke mši svaté, objevení modlitby a potíže s ní, touha po Bohu, která se postupně tříbí, zostřuje, prohlubuje…. Soustředí se vždy na nějakou událost z uplynulého týdne: problém v práci, úžas nad přírodou, setkání, detail každodenního života – vyzdvihne však podstatu události a promění ji. A pak je tu ten způsob, jakým mluví o Kristu – jako zamilovaný mladík, který se bojí, aby jeho láska časem nevyhasla. …Miluje někoho, kdo ho jednou oslovil a kdo se v jeho životě stále objevuje. A on ho hledá, mluví k němu, strachuje se, když mu nikdo neodpovídá, těší se na jeho návrat. Tak to u něho je.“
Ráda bych tuto knihu doporučila jako příjemné čtení na dlouhé večery. Potíž je ovšem v tom, že ony „blogerské jednohubky“ se čtou tak lehce, že nemohou dlouho vydržet. Sezobnete jednu, druhou, třetí a říkáte si ‘Jen se podívám na nadpis té další, ale její čtení si nechám na později’… Věřte, nenecháte. S napětím a radostí tak budete okoušet další a další autorovo prozření, další objevování drobného hořčičného semínka víry, ze kterého v okamžení vyroste veliký strom Boží milosti, další velkou bublinu slávy či pocitu důležitosti, která během nepatrné chvíle splaskne a poslouží jako Boží pošťouchnutí. Je to prostě jízda na horské dráze, kde nic není takové, jak se na první pohled zdá. V tom možná tkví kouzlo této knihy, že dokáže ve všedních maličkostech objevovat překvapivé paradoxy vlídné Boží pedagogiky.
Obě knihy jsou nyní na našem eshopu k dostání jako komplet, což vám ušetří jedno poštovné a nebo jednu cestu do knihkupectví. Po přečtení prvního dílu byste tak jako tak běželi pro druhý.