Drobné knížečky z edice Katecheze do kapsy Karmelitánského nakladatelství se věnují základním bodům katolické nauky a života z víry. V nabídce už jich jsou skoro tři desítky. Blíže je představuje PAVEL MAREŠ, šéfredaktor KNA.
S nápadem přišla před zhruba deseti lety Kateřina Lachmanová, která se myslím inspirovala ve Francii. Právě tam se s takovýmito malými knížečkami věnovanými katolické nauce lze setkat. Takže jsme postupně edici ukotvili jako to, co je i v jejím názvu: katechismus do kapsy, příručky, které srozumitelně uvádějí do svátostí, života církve a dalších prvků katolické víry. Koncipujeme je tak, aby mohly sloužit i ke vzdělávání ve víře pro skupinky a farnosti. A vybíráme témata, která jsou ve „velkém“ katechismu: modlitba, liturgie, milosrdenství, koncil, symboly, andělé atd. Základní orientaci čtenáři získají vždy už podle názvu.
Hledáme autory české i zahraniční. Z těch českých jsou to známá jména jako Radek Tichý, Daniel Vícha, Ivana Vlková, Aleš Opatrný, Vojtěch Kodet nebo Petr Soukal. Například od Radka Tichého je oblíbená Mše svatá pro začátečníky i mírně pokročilé, která se opakovaně dotiskuje, nebo knížka o křtu a biřmování, kde vychází z úvah papeže Františka. Daniel Vícha zase napsal Katolické speciality, knížku, v níž vysvětluje, v čem se katolická církev liší od těch ostatních. Aleš Opatrný se zhostil brožurky o svátosti smíření Jak potěšit zpovědníka, ta se také stále dotiskuje, nebo o vyznání víry.
Katolickému pohledu na okultismus, magii, ezoteriku atd. Svazeček se jmenuje Křesťanství a okultní praktiky - 25 otázek a odpovědí. Podobně zaměřená je i nedávno znovuvydaná knížka někdejšího vatikánského exorcisty Gabriela Amortha Zlí duchové a exorcismy. Podle Jaroslava Brože, rovněž exorcisty, je to zdařilý střízlivý úvod do tohoto tématu.
Rozhodně musím zmínit kanadského pedagoga Lese Millera. Naposled mu vyšly Velké postavy světových náboženství. Nejraději od něj mám Znamení a symboly katolické víry, úplně jednoduchou, preevangelizační věc, která se v Kanadě vydává jako čtení pro druhý stupeň základní školy. Jestli ji má u nás nějaká paní katechetka k ruce, určitě už si nemusí chystat hodiny. Všechny knížky od Lese Millera obsahují výkladovou část a pak buď shrnutí, nebo zajímavost či kuriozitu. Knížečka Co se děje ve svátostech? uvádí citlivě do jádra života s Kristem, tedy do sedmi svátostí od křtu po svátost nemocných - kde se vzaly, proč se jmenují právě tak a tak, jaký je jejich význam v životě z víry atd. Miller píše jednoduše a zároveň podněty, které dává, uspokojí i dospívající kolem 15 let, ač ti patří k nejnáročnějším tazatelům. Ve formě otázek a odpovědí je napsaná i jeho čtvrtá publikace Proč je i dnes dobré mít papeže.
O katolickém manželství pojednává třeba svazek Jedno tělo - Co se mění a nemění v katolickém učení o manželství od Pavla Blažka, který vznikl na objednávku po vydání encykliky Amoris laetitia a rozesílal se do diecézí. Autor je specialista na středověk, aktivní laik, otec mnoha dětí a velmi vzdělaný člověk. Svůj pohled má fakticky ukotvený a absolutně nepodléhá různým současným polarizačním proudům. Hájí tradiční nauku o manželství, opírá se o teologii Jana Pavla II. i o historické prameny a zároveň se orientuje v problematice současných civilních manželství.
Snažíme se aspoň o dvě novinky a dva dotisky. Na příští rok je připraven další Aleš Opatrný, tentokrát o cestě rodičů, kteří nechali pokřtít své dítě, ale dosud s církví úplně nežili a církevní prostředí neznají. Něco podobného se dá říct o celé edici: chce sloužit lidem, kteří by rádi dorůstali do plnosti křesťanského života a nebyli v tom bezradní, a také těm, kdo je na této cestě doprovázejí.
Edice Katecheze do kapsy (Karmelitánské nakladatelství, od roku 2013)