Dvanáctého plenárního zasedání Unie generálních představených ženských kongregací (UISG), které začíná 2. května v Římě, se zúčastní téměř 700 generálních představených, z nichž 520 bude přítomno v Římě a další se připojí formou videokonference. Mezi projednávanými tématy bude: zranitelsnost, synodalita, periferie a povolání k proměně.
Účastnice plenárního zasedání pocházejí ze 71 různých zemí. Nejvíce zastoupeným kontinentem je Evropa, kde je mnoho generálních kongregací. Nejvíce zastoupenou africkou zemí je Demokratická republika Kongo, v Asii je to Indie, v Severní Americe Spojené státy, ve Střední a Jižní Americe Mexiko a Brazílie.
Týdenní setkání bude provázet téma synodality, o kterém zazní deset vystoupení s příspěvky na pět klíčových témat: Zranitelnost, Synodální proces, Řeholní život a synodalita, Periferie, Povolání k proměně.
Klaretiánka sestra Jolanta Kafka, předsedkyně UISG od roku 2007, při tiskové konferenci v Římě vysvětlila, že „existuje mnoho způsobů, jak zviditelnit synodalitu: naše shromáždění je svým obsahem a metodou zkušeností synodality v rámci řeholního života. Opravdu doufáme, že budeme žít v privilegovaném prostoru naslouchání a bádání spolu s Duchem svatým. Budeme diskutovat o tom, jak přispíváme k synodálnímu procesu v církvi, jak můžeme podpořit hluboké naslouchání v synodálním stylu a jak můžeme jako církev vstoupit do dynamiky komunitního rozlišování a rozpoznat zranitelnost jako typicky lidskou vlastnost“.
Hovořila rovněž o lidské křehkosti zkoušené pandemií, o řeholním životě ve chvíli hluboké krize a o světě jako realitě, v níž nás Bůh volá, abychom mu sloužili. „Stav zranitelnosti nás staví do vztahu, nutí nás objevit, že potřebujeme druhého, a proto nás staví do synodálního horizontu jako metody církve“.
Unie generálních představených ženských kongregací (UISG), inspirovaná Druhým vatikánským koncilem, byla založena v roce 1965 a v současnosti ji tvoří 1903 generálních představených, které jsou rozčleněny do 36 regionálních skupin zvaných „konstelace“.
(jag)