Světových dnů mládeže v Portugalsku se zúčastní osmnáct mladých lidí z Ruska, většinou z Petrohradu, města, které bude od 23. do 27. srpna hostit desáté Celoruské setkání mládeže. Očekává se 400 mladých lidí z celé země, které možná na dálku pozdraví také papež František.
„Nepřetržitá pouť“, která z Lisabonu projde Petrohradem a dorazí do každé z malých katolických komunit roztroušených po území Ruské federace, aby nikdo nezůstal pozadu. Taková je ambiciózní myšlenka Všeruského setkání mládeže, které se bude konat v Petrohradě od 23. do 27. srpna. Informuje o tom agentura Fides a vysvětluje, že setkání poskytne pravděpodobně příležitost k dialogu na dálku mezi mladými ruskými katolíky a papežem Františkem. Akce, která se letos koná již podesáté, je koncipována jako druhá etapa Světových dní mládeže v Lisabonu (1.-6. srpna) a zúčastní se jí přibližně 400 lidí.
V portugalském hlavním městě bude přítomna osmnáctičlenná delegace Rusů vedená o. Markusem Novotným, vedoucím formačních aktivit a ekonomem katolického semináře v Petrohradě, která se pak na konci srpna podělí o své zkušenosti s účastníky Celoruského setkání mládeže. V historické době, kdy je pro občany Ruské federace velmi obtížné cestovat do Evropy, vychází katolická církev v Rusku vstříc všem svým věřícím, včetně těch, kteří nebudou moci být ani v Lisabonu, ani v Petrohradě. Třetí etapa „nepřetržité pouti mládeže“ bude tou nejrozsáhlejší etapou: z Petrohradu se účastníci vrátí do svých obcí, roztroušených po rozsáhlém území Ruské federace, aby vydali svědectví o tom, co prožili na konci srpna, a v případě osmnácti, kteří odjeli do Lisabonu, také vyprávěli o svých zážitcích ze začátku srpna v Portugalsku.
V petrohradských dnech budou dopoledne probíhat katechetická setkání. Mladí lidé, rozdělení do skupinek po zhruba třiceti účastnících, rozptýlených po různých farnostech Petrohradu, města, které má v současné době osm katolických kostelů, prožijí chvíle rozjímání, které se zaměří na stejný citát z Lukášova evangelia, který papež František zvolil jako motto Světových dnů mládeže v Portugalsku: „Maria se vydala na cestu a spěchala“ (Lk 1,39). Do katechezí, založených na materiálech obdržených z Lisabonu, budou mladí lidé aktivně zapojeni, přičemž velký prostor bude věnován diskusi, stejně jako tomu bylo během synodního procesu na úrovni farností, kdy bylo v Rusku vytvořeno 82 pracovních skupin. Vzhledem k tomu, že téma akce je spojeno s evangelijní epizodou Mariina navštívení sestřenice Alžběty, začne pouť účastníků ve farnosti Navštívení Panny Marie úvodní eucharistickou liturgií a úvodním večerem.
Druhá polovina každého dne bude zahrnovat návštěvy různých katolických farností ve městě a slavení mše svaté. Během pestrého večerního programu se budou střídat společné slavnosti s okamžiky osobní a společné modlitby. Mladé lidi, kteří pocházejí ze čtyř diecézí církevní provincie katolické církve v Rusku a z 54 měst federace, budou hostit katolické farnosti a rodiny v Petrohradě. V těchto intenzivních dnech je bude doprovázet všech pět biskupů a kněží a řeholníci, kteří se ve čtyřech diecézích věnují pastoraci mladých lidí. Poslední den se účastníci setkání rozloučí s Petrohradem během závěrečné eucharistické liturgie, která bude okamžikem vyslání na misii, obnášející svědectví ve vlastních farnostech a rodných městech.
„Hlavním cílem akcí tohoto typu je bezpochyby nabídnout příležitost k růstu vlastní víry, církevní sounáležitosti a oddanosti misii, ke které je člověk povolán“, vysvětluje pro agenturu Fides jedna z organizátorek akce, Oksana Pimenová, zástupkyně ředitele Institutu svatého Tomáše v Moskvě, která má na starosti aktivity mládeže v Arcidiecézi Matky Boží. „Mladé generace jsou povolány k tomu, aby přispívaly k obnově svých místních společenství. My, organizátoři, se snažíme udělat vše pro to, aby se mladí lidé mohli setkat s Kristem a díky Duchu svatému pak být svědky tohoto setkání“.
Zkušenost sounáležitosti se skutečností, která přesahuje federální hranice, mohou akce tohoto druhu usnadnit, zejména pokud jsou jejich účastníky mladí katolíci, kteří často nemají v každodenním životě mnoho příležitostí setkat se s ostatními příslušníky svého křesťanského vyznání. „Akce, jako je tato“, pokračuje Oksana, „pomáhají prožívat a posilovat zkušenost jednoty. Navzdory tomu, že katolickou církev v Rusku tvoří malá společenství rozptýlená na obrovském území, jsme jakoby spojeni 'řetězem stisků rukou': ne všichni se známe přímo, ale často máme společné známé, a okamžiky, jako je tento, nám pomáhají růst ve společenství a přátelství mezi sebou. Být spolu s lidmi, kteří jsou tak rozdílní z hlediska původu a povolání, znamená být schopen rozpoznat, že jsme součástí velké rodiny, která nezná hranic a jejíž členové jsou navzdory své různosti povoláni být spolu“.
Církevní provincii katolické církve v Rusku tvoří arcidiecéze Matky Boží v Moskvě a její tři sufragánní diecéze: diecéze svatého Klimenta v Saratově, diecéze svatého Josefa v Irkutsku a diecéze Proměnění Páně v Novosibirsku. Vzhledem k tomu, že katolíci v Ruské federaci tvoří méně než 1 % z celkového počtu obyvatel, jedná se většinou o malé nebo velmi malé komunity, které se někdy během roku dočkají přítomnosti kněze zcela výjimečně. Přesné údaje o počtu přítomných katolíků ve federaci nejsou k dispozici. Podle nedávného vyjádření arcibiskupa Paola Pezziho, který vede arcidiecézi Matky Boží od roku 2007, pro agenturu RIA Novosti, se předpokládá, že počet pokřtěných katolíků v zemi je nižší než jeden milion. Kvůli potížím, které vznikly po nedávném konfliktu s Ukrajinou, navíc v poslední době nezanedbatelně ubylo zahraničních katolíků, kteří tvoří podstatnou složku celkového počtu katolíků ve federaci.