Z Kypru dnes odletělo do Itálie prvních 12 migrantů ze skupiny asi pěti desítek žadatelů o azyl, které slíbil odvézt z tohoto ostrova papež František při své návštěvě začátkem prosince. Informovala o tom dnes agentura AFP.
"Toto papežovo symbolické gesto znamená uznání těžkostí, s nimiž se Kypr potýká kvůli neustálému přílivu migrantů přecházejících nelegálně zelenou linii z Turecka," řekl podle místních médií kyperský ministr vnitra s odkazem na přechody migrantů ze severní části Kypru. V ní funguje čtyři dekády Severokyperská turecká republika, kterou uznává jen Turecko. V jižní části ostrova je mezinárodně uznávaná Kyperská republika, která je v rámci EU zemí s nejvíce migranty na počet obyvatel.
Papež František při návštěvě Kypru začátkem prosince kritizoval Západ za málo solidární přístup k migrantům a oznámil, že katolická organizace Comunità di Sant’Egidio se za přispění Vatikánu postará o přesídlení skupiny běženců. Podle kyperských úřadů by jich mělo být 50.
Mezi první skupinou, která dnes odletěla z Kypru, jsou podle AFP i tři somálské sestry ve věku 25, 22 a 19 let, které se na studentská víza dostaly do turecké části Kypru a pak přešly hranici na jih ostrova. "Jsem muslimka, ale opravdu si velmi vážím toho, že se nám papež a katolická církev rozhodli pomoci," řekla jedna ze sester.
Do Itálie se díky papeži dostane i sedmatřicetiletá Syřanka, která utekla se třemi dětmi v roce 2017 do Libanonu před občanskou válkou. "Tam ale pro mé děti nebyla budoucnost ," řekla s odkazem na hlubokou ekonomickou krizi v Libanonu. Když dorazila na Kypr, skončila v nemocnici a tamní úřady podle AFP děti ve věku 12, devět a dva roky poslaly zpět do Libanonu. Teď doufá, že se s nimi díky papeži opět shledá.
Papež František se po celou dobu svého pontifikátu zasazuje o vstřícnější postoj vůči migrantům. Také za své návštěvy řeckého ostrova Lesbos v dubnu 2016 vzal, a to přímo na palubu svého leteckého speciálu, do Říma tři syrské rodiny muslimských uprchlíků, šlo o 12 lidí, včetně šesti dětí.