Vzpěračský šampion odložil činku a dal se na cestu ke kněžství

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace5. 8. 2024, 14.36

Will Heller, 21letý rodák z Toleda v Ohiu, je dvojnásobným juniorským národním medailistou a americkým reprezentantem, držitelem rekordů v Ohiu a Michiganu a univerzitním národním šampionem ve vzpírání pro rok 2023 ve váhové kategorii do 102 kilogramů. Tento vzpěračský fenomén však nyní usiluje o nový cíl, a to stát se katolickým knězem.

image:Image 61/source/orig/60001_img-6212-jpgxxxxxxxx.jpg
wikimedia

Ve věku 17 let Hellera ke vzpírání přivedl jeho středoškolský trenér silové a kondiční přípravy. V tomto sportu rychle vynikl a měl řadu úspěchů, včetně pozvání reprezentovat tým USA na FISU America Games 2022 a 2024, na americkém mistrovství světa do 20 let 2023 a na mistrovství světa do 20 let 2023.

Vzpírání se skládá ze dvou disciplín: z trhu a nadhozu. Heller v rozhovoru pro agenturu CNA uvedl, že jeho nejtěžší váha pro každou z těchto disciplín je 324 kg v trhu a 388 kg v nadhozu.

Heller, nedávný absolvent Northern Michigan University, je od malička katolíkem a 13 let navštěvoval katolickou školu, prvních sedm let v diecézní škole a posledních šest let ve škole vedené obláty svatého Františka Saleského.

"Nemohu říci, že bych byl příliš praktikujícím katolíkem," přiznal. "V neděli jsem chodil na mši, ale na adoraci jsem nechodil nikdy. Růženec jsem se moc nemodlil. Chodil jsem do jedné z těch škol, které byly tak trochu katolické jen podle názvu.“

Po štědrovečerní mši v prvním ročníku na vysoké škole ho oslovila misionářka, kterou Heller znal ze své základní školy. Pozvala ho na akce v kampusu a on se jich začal účastnit.

"Je to zvláštní, protože moje kolej byla přímo naproti Centru katolické duchovní služby a já jsem byl na jejich e-mailovém adresáři, ze kterého jsem se ale odhlásil," vzpomíná.

Poté se seznámil s dalším misionářem, který začal do Hellera postupně investovat více času, a tak se pomalu začal zapojovat, vedl biblická studia a další akce.

V prosinci 2022 byl Heller na mši před odjezdem domů na zimní prázdniny, když mu farář, který byl dříve vedoucím pro kněžská povolání v diecézi, řekl, že by měl zvážit kněžství.

"Jen jsem se tak trochu zasmál: 'Otče, jo, to je legrační,' a on na to: 'Ne, myslím to vážně,'" vyprávěl Heller. "V duchu jsem si říkal: 'To, že chlap chodí denně na mši, ještě neznamená, že chce být knězem'."

Poté, co se zúčastnil diecézního eucharistického kongresu a kněžského svěcení, začal přemýšlet o tom, že by tuto myšlenku možná neměl ignorovat. Začal se více věnovat duchovnímu životu a hovořil s kněžími, kteří mu byli blízcí. V říjnu 2023 se rozhodl podat přihlášku do semináře a v lednu byl přijat.

Znamená to tedy, že odloží činku úplně? Ne tak docela.

Během setkání se svým biskupem vysvětlil, jak vypadá jeho cvičební režim, a zeptal se, zda se bude moci i nadále věnovat vzpírání. Ten mu odpověděl, že by to podporoval, ale samozřejmě pokud by se nedařilo ve studiu nebo se nerozvíjel jeho duchovní život, pak by vzpírání muselo jít stranou.

Při návštěvě semináře Heller s překvapením zjistil, že rektor je kondiční kulturista a ve sklepě má posilovnu se vším náčiním, které bude potřebovat, což považoval za Boží prozřetelnost.

"Myslím, že Bůh opravdu chce, abych to dělal," řekl Heller se smíchem a svěřil se, že mezi fitness a vírou vidí mnoho paralel.

“Jsme přitahováni k hříchu a musíme dělat vše, co je v našich silách, abychom s tím bojovali. Přirovnávám to k čince a gravitaci," vysvětlil. "Když přijdu na vzpěračskou plošinu, ta činka je na zemi, a pokud nic nedělám, zůstává tam. Ale díky opakovanému úsilí, díky mnoha útrapám, dostanu činku od země a činka zůstane vzdálená jen tolik, kolik jsem ji od země zvedl. Podobně je tomu i u člověka, který se snaží bojovat s hříchem: Je třeba, aby se neustále snažil, aby měl v jistém smyslu vytrvalost, aby udržel laťku nad zemí, aby se udržel před hříchem."

Zatím se Heller připravuje na zahájení výuky v semináři 3. září a neví, co bude ve vzpírání následovat. Řekl však, že "nepotřebuje vědět, co bude dál...Na to přijdeme, až nastane čas. Pokud Bůh chce, aby se to stalo, stane se to."

Zdroj: CNA

Svědectví

image:Image Robert Bellarmino. Kardinál a inkvizice
Robert Bellarmino. Kardinál a inkvizice James Patrick Brodrick