Papež František dnes přijal účastníky generální kapituly Společnosti svatého Pavla, kteří jednali poblíž Říma v roce, na který připadá padesáté výročí úmrtí zakladatele Paulínské rodiny, blahoslaveného Jakuba Alberioneho.
Šedesát členů Společnosti svatého Pavla se od konce května do 19. června sešlo v obci Ariccia nedaleko italského hlavního města, aby se zúčastnili 11. generální kapituly svého řeholního institutu založeného bl. Jakubem Alberionem. Tato kongregace vykonává své evangelizační poslání prostřednictvím médií ve třiceti zemích světa. Účastníci kapituly pocházející z dvaadvaceti zemí (nejmladšímu je 31 let a nejstaršímu 78) zvolili osmého Alberioneho nástupce, P. Domenica Solimana. Tento šestapadesátiletý kněz pochází ze severní Itálie a působí jako generální postulátor Paulínské rodiny od roku 2018, v současné době zastával také funkci generálního sekretáře Společnosti sv. Pavla.
Papež František při dnešním setkání s paulíny odložil předem připravený psaný text a hovořil spatra. Vzhledem k tomu, že promlouval k „apoštolům komunikace“, zaměřil se na teologii komunikace.
„Boží vášní je komunikovat, vždy komunikuje: se Synem v Duchu a pak s námi. Komunikace je víc než jen povolání: je to poslání. Vaším povoláním je komunikovat čistě, evangelijně. Vezmeme-li v úvahu dnešní média, chybí v nich čistota, poctivost, úplnost. Dezinformace je na denním pořádku: jedna věc je vyřčena, ale mnoho dalších zůstane skryto. Musíme dbát na to, aby se toto v našem sdělování víry nedělo, aby toto sdělování vycházelo právě z povolání, z evangelia, bylo čiré, jasné, dosvědčené vlastním životem.“
Podle papeže je nutné nejen komunikovat, ale také vykoupit komunikaci ze stavu, v němž se dnes nachází: tedy z rukou mediálního světa, který zatajuje, pomlouvá, zabývá se skandály, špiní. Posláním Společnosti sv. Pavla tudíž má být čistá, jasná a jednoduchá komunikace.
„Bůh se vždycky sděluje ve skutečnosti: ujistěte se, že svým životem sdílíte své povolání, že nikdo z vás nemusí skrývat svou identitu. Komunikátor totiž v první řadě sděluje sám sebe, aniž by to možná chtěl. (…) Proto je důležité, jak mluví: jasně, přehledně, jak sám sebe vkládá do svého projevu. V tom spočívá originalita a v tomto smyslu jsou komunikátoři »básníky«. Jedná se o »poezii« dobré komunikace.“
Dobrá komunikace je vždycky obtížná, protože vždy hrozí určité nebezpečí, že zkreslí realitu, uzavřel papež a poděkoval paulínům za jejich povolání komunikovat v církvi. Pusťte se do toho: církev to potřebuje!, povzbudil je na závěr.