Výstava Via populi Dei – Cesta Božího lidu, kterou připravilo Diecézní muzeum v Brně při příležitosti 30. výročí svého založení, zdůrazňuje nepostradatelnou roli Starého zákona v dějinách výtvarného umění. Tato výstava tematicky doplňuje stálou expozici muzea s názvem Vita Christi – Život Kristův, což dokazuje také chronologické řazení exponátů a popisky s citáty z Bible. Výstava bude přístupná denně od 22. června do 1. října 2023 v časech 10.00 až 17.00 hodin, ve čtvrtek do 16.00 hodin. (polední přestávka 12:30 - 13 hod.).
Ačkoliv se může zdát, že výtvarné umění věnuje větší pozornost scénám zobrazujícím Ježíše Krista, náměty zachycující důležité starozákonní postavy zastávají v duchovní tvorbě významné místo, přestože jsou v sakrálním prostoru oproti novozákonním motivům často upozaďovány.
Mezi dvaceti devíti vystavovanými exponáty se v této jedinečné kolekci objevují ztvárnění zachycující události uznávané v křesťanství i v judaismu. Součástí instalace jsou obrazy i vzácné tisky a liturgické předměty, na kterých jsou zpodobněny výjevy ze života starozákonních postav. Mnoho děl doposud nebylo veřejností zhlédnuto a jsou vystavovány vůbec poprvé – dokládají tvorbu anonymních autorů i významných italských malířů působících především v období baroka.
Mezi unikátní představená díla patří například obraz Judita a Holfernes od významného italského mistra Francesco Solimeny (1657-1747). Tento obraz je znám v několika variantách zastoupených v předních uměleckých sbírkách po celém světě. Podobně je tomu u obrazu David s uťatou hlavou Goliášovou, který je připsán dalšímu italskému baroknímu mistru Domenico Fettimu (1589-1623).
Z novodobých českých umělců zabývajících se sakrálním obsahem je na výstavě zastoupen svojí kresbou Jonáš a velryba Jan Zrzavý (1890-1977), suchou jehlou Slepý Tóbit Bohuslav Reynek (1892-1971), či olejomalbou Velekněz Otto Maria Stritzko (1908-1986). Ze současných autorů jsou na výstavě představena díla In principio erat verbum od Milivoje Husáka (*1950), Kain a Ábel od Karla Rechlíka (*1950), či část kolekce grafik Samson od Aleše Navrátila (1946-2019).
Mimo díla uvedených umělců je zde také několik anonymních děl z období 17. - 19. století. Na výstavě jsou také nainstalovány čtyři vzácné tisky, přičemž nejstarší vystavená kniha je Bible z roku 1522. Mezi vystavenými předměty zaujímá výsadní místo barokní stříbrná monstrance z Velkého Meziříčí se starozákonními výjevy, či etiopský rukopis žalmu ze 17. století psaný na pergamenu dnes již mrtvým jazykem Ge´ez.