Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Výstava představí křesťanské oběti totalitních režimů 20. století

Zdroj:Česká tisková kancelářČeská tisková kancelář
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Pražská arcidiecéze
Datum publikace23. 9. 2022, 8.24
TiskTisk

V ambitu kláštera františkánů na Jungmannově náměstí v Praze dnes začíná výstava nazvaná Století mučedníků. Představuje 27 evropských osobností, jež se staly oběťmi totalitních režimů 20. století. Jsou mezi nimi například kněz Josef Toufar a biskup Gorazd II. Vstup na výstavu je pro veřejnost zdarma.

image:Image 17/source/orig/16768_1940-toufar-portret.jpg

Českou verzi putovní výstavy připravily Muzeum paměti XX. století a Platforma evropské paměti svědomí. Chtějí jejím prostřednictvím ukázat, že mučedníci nepatří jen do dávné minulosti. Dějiny 20. století poznamenal vzestup totalitních ideologií a režimů a potlačováním lidských práv. Mezi miliony obětí těchto režimů patřili podle autorů výstavy mnozí křesťané různých vyznání, kteří obětovali svůj život a přinesli svědectví o své víře.

České mučedníky na výstavě zastupuje třeba katolický kněz Toufar, který byl umučen v roce 1950 komunistickou tajnou službou Státní bezpečnost (StB) při výslechu v souvislosti s takzvaným číhošťským zázrakem. Dalším českým mučedníkem, kterého výstava připomene, je pravoslavný biskup Gorazd II. V roce 1942 byl popraven nacisty za ukrývání výsadkářů, kteří provedli atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha.

"Nacismus i komunismus vyrostly z nenávisti a byly spojeny s bezohledným násilím, což je dobře vidět například na příběhu kněze Josefa Toufara, který byl nejen krutě mučen, ale nakonec i donucen figurovat ve vylhaném proticírkevním filmu," řekl spoluautor výstavy Petr Blažek z Muzea paměti XX. století. "A biskup Gorazd, který původně o úkrytu parašutistů v kryptě svého kostela vůbec nevěděl, prokázal zase nesmírnou statečnost, když vzal dobrovolně veškerou vinu na sebe," doplnil.

Mezi desítkami milionů obětí totality byli křesťané různých vyznání. Mnozí byli zavražděni jen kvůli své víře nebo proto, že se jí odmítli zříct. Jiní pak kvůli své národnosti, rase, třídě, názorům, politické či společenské aktivitě. Tito lidé jsou dnes považováni za mučedníky, i když jim příslušné církve tento titul ne vždy oficiálně udělily.

Je mezi nimi například bulharský biskup Bosilkov, obviněný křivě ze špionáže a popravený komunisty, litevská křesťanka Adelé Dirsytéová, zabitá sověty v pracovním táboře, nebo tajnou policií zavražděný polský kněz Jerzy Popiełuszko.

Po Albánii, Estonsku, Francii, Maďarsku, Polsku a Rumunsku je výstava poprvé uvedena v České republice. Výstava v Galerii Ambit v Klášteře Panny Marie Sněžné u Jungmannova náměstí v Praze bude trvat do 7. října. Vernisáž se uskuteční v pondělí 26. září od 17:00.

Focusy

Pronásledování křesťanů Kultura

Mohlo by vás zajímat

image:Image Rozpravy o víně
Rozpravy o víně Zdenek Červenka
Cena: 269 Kč
image:Image Papežské znaky
Papežské znaky Zdirad Jan Křtitel Čech
Cena: 86 Kč
image:Image Česká redakce církevní slovanštiny z hlediska lexikální analýzy
Česká redakce církevní slovanštiny z hlediska lexikální analýzy Miroslav Vepřek
Cena: 270 Kč
image:Image Liturgický textil a způsoby jeho prezentace
Liturgický textil a způsoby jeho prezentace Markéta Grill Janatová, Jitka Jonová
Cena: 359 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou