Více než 500 případů trestných činů z nenávisti vůči křesťanům a křesťanským institucím v 19 evropských státech zdokumentovala rakouská organizace OIDAC za rok 2021. Vyplývá to z její dnes zveřejněné výroční zprávy. Podle ní byli v Evropě v období od ledna do prosince loňského roku zavražděni čtyři křesťané a odehrálo se 14 fyzických útoků. "Vzhledem k obecnému podhodnocování trestných činů z nenávisti lze ale předpokládat, že skutečný počet je mnohem vyšší," uvádí zpráva také.
Nejvíce případů bylo evidováno ve Francii a Německu, které ale také patří k nejlidnatějším evropským zemím s velmi pestrým etnickým i náboženským složením.
Kromě trestných činů z nenávisti, jako jsou vandalismus, krádeže nebo žhářství, zaznamenala OIDAC (Observatory On Intolerance And Discrimination Against Christians In Europa) také alarmující počet negativních stereotypů, ospravedlňování násilí nebo přímých urážek křesťanů či křesťanských vyznání ze strany veřejných činitelů, včetně politiků nebo novinářů. Konkrétně OIDAC upozorňuje na "znepokojivý trend, kdy se společnost zdá být lhostejná k hanlivým výrokům a zkreslování křesťanů, zejména ve srovnání s jinými náboženskými skupinami nebo skupinami s odlišnou identitou".
OIDAC varuje, že "rostoucí sekulární netolerance" má negativní dopad na náboženskou svobodu křesťanů. Jedním z hlavních projevů netolerance je skutečnost, že sami křesťané následně provádějí „autocenzuru“ ve veřejné i v soukromé sféře, v médiích nebo na pracovišti. Cílem organizace je "analyzovat zdroje netolerance a diskriminace křesťanů a identifikovat příčiny netolerance v naší společnosti", vysvětlila výkonná ředitelka OIDAC Europe Madeleine Enzlbergerová. Zpráva se proto mimo jiné zabývá také diskriminací v podobě problematické legislativy na národní či mezinárodní úrovni nebo nedostatečnou kompetencí úřadů při řešení případů týkajících se náboženství a náboženské svobody.
"Tolerance a respekt by měly platit stejně pro všechny skupiny ve společnosti, které by měly být i stejně chráněny. Proto zdůrazňujeme význam náboženské svobody nejen pro křesťany na celém světě, ale i pro nevěřící," doplnila M. Enzlbergerová. Celá zpráva (v angličtině) je k dispozici ZDE:
Zdroj: Kathpress, intoleranceagainstchristians.eu