Nakladatelství Univerzity Palackého v Olomouci vydalo ve spolupráci s Českou biskupskou konferencí sborník odborných příspěvků, které se věnují problematice sexuálních deliktů z různých úhlů pohledu. Tento jev popisují z hlediska práva, ale i dalších společenskovědních disciplín. Zvláštní pozornost je věnována sexuálnímu zneužívání a jeho dopadu na další život obětí. Editory publikace jsou Jiřina Navrátilová a P. Libor Botek. E-kniha je k dispozici ke stažení zdarma.
Sborník by měl sloužit především odborníkům – nejen z řad
církevních právníků – k prohloubení znalostí a osvojení si nových poznatků
a praktických dovedností při šetření sexuálních deliktů v církvi
i ve státě, které jsou nezbytným předpokladem spravedlivého, účinného
a rychlého prošetření věci s přihlédnutím k právům poškozených
a zvlášť zranitelných obětí.
Publikace obsahuje články odborníků z oblastí světského i kanonického
práva, psychologie, psychiatrie, sociologie a viktimologie, kteří
přednášeli na kurzu celoživotního vzdělávání s názvem Šetření sexuálních
deliktů v katolické církvi, uspořádaném Cyrilometodějskou
teologickou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci v letním semestru
akademického roku 2021/2022 a na stejnojmenné konferenci
v červnu 2022.
Články jsou řazeny tak, že nejprve komplexně zpracovávají problematiku sexuálních deliktů z pohledu kanonického a světského trestního práva. Dále popisují průběh šetření těchto trestných činů, včetně možností spolupráce státu a církve na jejich objasňování. Následně se zabývají otázkou trestní odpovědnosti právnických osob a preventivními opatřeními, která by měla vést k eliminaci tohoto nežádoucího jevu.
Další příspěvky se věnují výslechu dětských svědků a věrohodnosti výpovědi. Odborníci z oboru psychologie a psychiatrie zpracovali téma sexuálního zneužívání dětí a jeho následků zejména v oblasti duševního zdraví a jejich dalšího vývoje. Dopady sexuálních deliktů jsou zmíněny i u dospělých osob. Pozornost je věnována rovněž terapeutické práci s oběťmi a tomu, jakým způsobem jim lze pomoci. Sborník završuje příspěvek slovenského biskupa Mons. Marka Forgáče, který se zabývá problematikou duchovního života kněží a jejich formací, i s ohledem na prevenci těchto nežádoucích jevů v církvi.
"Jménem nás biskupů bych chtěl poděkovat všem odborníkům na kanonické i sekulární právo za nasazení, s nímž se pustili do vypracovávání postupů, které mají přinést uzdravení této bolestné oblasti života církve. Děkuji za to, že při poctivém a uceleném přístupu k tomuto tématu dokázali využít poznatky dalších odborníků z oblasti psychologie, psychiatrie a institucí státních i neziskových, kteří s námi obětavě sdíleli své zkušenosti. Jim všem patří ze strany nás, představitelů církve, rovněž velké poděkování. V neposlední řadě patří poděkování také Cyrilometodějské teologické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, která v návaznosti na program celoživotního vzdělávání pro pracovníky církevních soudů a ostatních církevních institucí s názvem Šetření sexuálních deliktů v katolické církvi umožnila uspořádat k tomuto tématu i konferenci a vydat tento sborník, který celou výše popsanou výbornou spolupráci potvrzuje a prezentuje," píše v předmluvě sborníku Mons.Josef Nuzík, arcibiskup olomoucký.
Kolektiv autorů: Mgr. Marta Andraščíková, MS.; Dr. Libor Botek, Th.D.; MUDr. Kateřina Černeková; doc. PhDr. Marek Forgáč, PhD.; Mgr. Jenifer Kaločová; por. Bc. Stanislava Klečková; PhDr. Helena Khulová; JUDr. Jakub Kříž, Ph.D.; Mgr. Jiřina Navrátilová; JUDr. Ronald Němec, Ph.D.; PhDr. Lucie Paprsteinová; ICLic. Mgr. Ondřej Pávek; Mgr. Jiří Pavlík.
Publikace vyšla díky finanční podpoře Renovabis. E-kniha je zdarma ke stažení zde.