Vyjde nová encyklika papeže Františka: Dilexit nos o Nejsvětějším Srdci Ježíšově

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace21. 10. 2024, 14.23

Ve čtvrtek 24. října bude zveřejněna nová encyklika papeže Františka věnovaná úctě k Nejsvětějšímu Srdci Ježíšovu. Papež oznámil svůj záměr vydat encykliku na toto téma už letos v červnu v souvislosti s 350. výročím zjevení Nejsvětějšího Srdce Ježíšova svaté Markétě Marii Alacoque v roce 1673.

image:Image 64/source/orig/63554_cq5dam-thumbnail-cropped-1500-844-90.jpeg
Vatican Media

"Dilexit nos“ (Miloval nás) bude v pořadí čtvrtou encyklikou papeže Františka. V dnešním světě poznamenaném válkami, sociální a ekonomickou nerovnováhou, bujícím konzumem a technologiemi, ohrožujícími základy lidské přirozenosti, chce papež vybídnout ke změně perspektivy. Proto obrací pozornost k tomu, co zůstává nejpodstatnější, k lidskému srdci.

Jak dnes potvrdilo Tiskové středisko Svatého stolce, encyklika Dilexit Nos bude zveřejněna 24. října. Papež se podělil o svůj záměr zveřejnit tento dokument již při generální audienci 5. června na Svatopetrském náměstí, v měsíci tradičně zasvěceném Nejsvětějšímu Srdci. Papež František tehdy vyjádřil naději, že text vybídne k zamyšlení nad různými aspekty Pánovy lásky, které by mohly zarezonovat ve světě, “který jako by srdce ztratil “. Poznamenal také, že encyklika bude zahrnovat shrnutí předchozího učení církve a znovu představí církvi tuto duchovně hlubokou zbožnost.

Výročí zjevení sv. Markétě Marii Alacoque

Vydání encykliky se shoduje s probíhajícími oslavami 350. výročí prvního zjevení Nejsvětějšího Srdce Ježíšova svaté Markétě Marii Alacoque v roce 1673.

Mladé šestadvacetileté francouzské řeholnici z řádu Navštívení Panny Marie se 27. prosince toho roku zjevil Ježíš a svěřil jí poslání šířit jeho lásku, zejména vůči hříšníkům. Tato zjevení se odehrávala v klášteře Paray-le-Monial v Burgundsku a trvala 17 let.

Tradice úcty k Nejsvětějšímu srdci

V roce 1956 vydal papež Pius XII. encykliku Haurietis Aquas, jejímž cílem bylo oživit tuto úctu v době, kdy byla na ústupu. Zdůraznil tehdy význam této zbožnosti pro církev a její potenciál jako „praporu spásy“ pro moderní svět.

Papež Benedikt XVI. v dopise k 50. výročí Haurietis Aquas tento názor ještě posílil: „Toto tajemství Boží lásky k nám není jen obsahem úcty k Ježíšovu Srdci, ale je také jádrem veškeré pravé křesťanské spirituality.“

Úcta k Nejsvětějšímu srdci je rovněž významným rysem spirituality papeže Františka. V roce 2016 zakončil kněžské jubileum slavností Nejsvětějšího Srdce Páně a vyzval kněze, aby své srdce jako Dobrý pastýř orientovali na ty, kdo jsou ztracení a vzdálení. Ve svých meditacích o milosrdenství doporučil biskupům a kněžím, aby se znovu zabývali encyklikou Haurietis Aquas. Zdůraznil, že Kristovo srdce je středem milosrdenství, které si neváhá ušpinit ruce, dotýkat se těch, kdo jsou zraněni.

Papežova čtvrtá encyklika

Dilexit nos bude čtvrtou encyklikou papeže Františka po encyklice Lumen fidei (29. června 2013), kterou napsal společně s Benediktem XVI, encyklice Laudato si ' (24. května 2015) o ekologické krizi a potřebě péče o stvoření a encyklice Fratelli tutti (3. října 2020), která vyzývá ke globálnímu bratrství a sociálnímu přátelství. Encykliku Dilexit nos představí 24. října ve Vatikánském tiskovém středisku mons. Bruno Forte, teolog a arcibiskup z Chieti-Vasto, spolu se sestrou Antonellou Fraccaro, generální představenou institutu Učednic evangelia.

Zdroj:Vatican News - italská sekce, redakčně upraveno

Papež František

image:Image Wake up! (CD)
Wake up! (CD) papež František