Přinášíme prohlášení předsedy Rady evropských biskupských konferencí (CCEE) Mons. Girantase Grušase k situaci v Nikaragui, ve kterém jménem církve v Evropě vyjadřuje solidaritu s církví v této zemi.
Situace, kterou církev v Nikaragui prožívá, nám způsobuje bolesti a obavy. 11. února byl biskup Rolando Álvarez z Matagalpy odsouzen k 26 letům vězení a přišel o nikaragujské občanství. Čtyři katoličtí kněží, dva seminaristé a jeden jáhen z diecéze Matagalpa byli několik dní před tím odsouzeni k deseti letům vězení.
Arcibiskup vilniuský Gintaras Grušas, předseda CCEE, vyjadřuje jménem předsedů evropských biskupských konferencí a evropských biskupů soustrast a solidaritu s katolickou církví v Nikaragui. Tento rozsudek považuje za těžkou ránu pro vztahy mezi církví a vládou, ale i další fungován právního státu.
Od srpna 2022, kdy byl biskup Álvarez zatčen, nebylo jasné, z čeho je obviněn kromě šíření "nepravdivých informací" a "velezrady". Nebylo možné detailně sledovat soudní proces a pochopit, jak byla obvinění podložena a prokázána. Dozvěděli jsme se, že k odsouzení by nedošlo, kdyby biskup souhlasil s odjezdem ze země s dalšími cca 200 politickými vězni, kteří v minulých dnech odcestovali do Spojených států.
Církev nikdy neusilovala o nic jiného než přispívat k blahu lidu v zemi, ve které slouží. Dokonce i v dobách největšího pronásledování církev stále podporovala ty nejslabší, utěšovala trpící a poskytovala jim útočiště. Tak činí i v Nikaragui.
Předseda Rady evropských biskupských konferencí vyzývá všechny bratry biskupy, aby upozornili vlády svých zemí na závažné porušování zásad právního státu, ke kterému v Nikaragui dochází. Současně vyzývá nikaragujské úřady, aby naslouchaly hlasu lidu a přijaly rozhodnutí ve prospěch pokojného přechodu k demokracii v zemi, která již pět let zažívá sociální konflikt. Vyzývá k propuštění politických vězňů jako projevu dobré vůle k obnovení dialogu, který by mohl vést ke spravedlivému sociálnímu míru a který by umožnil prosperitu země.
Církve celé Evropy jsou nablízku církvi v Nikaragui, biskupovi Álvarezovi a kněžím, kteří jsou v současné době vězněni, ujišťují je o své podpoře a na základě výzvy papeže Františka se modlí "za ně a za všechny, kdo v tomto drahém národě trpí a prosí Pána, aby otevřel srdce politických představitelů a všech občanů k upřímnému hledání míru, který vychází z pravdy, spravedlnosti, svobody a lásky".
Mons. Gintaras Grušas, arcibiskup vilniuský a předseda CCEE