Ekumenická porota 57. MFF Karlovy Vary udělila svoji hlavní cenu bulharskému dramatu Blažiny lekce a zvláštní uznání gruzínskému podobenství Svatý občan.
Bulharské koprodukční drama Blažiny lekce (Urotcite na Blaga, Bulharsko, Německo, 2023), které se stalo nejúspěšnějším filmem karlovarské hlavní soutěže, vypráví příběh sedmdesátileté učitelky v důchodu, která se snaží koupit hrob pro svého právě zemřelého manžela. Jeho urnu do něj musí uložit do 40 dní od úmrtí, jinak se nedostane do nebe - je přesvědčena Blaga. Stejně jako uvěřila této “pohádce”, uvěří také “telefonním šmejdům”, kteří ji oberou o vše, a tak musí Blaga shánět peníze na zakoupení hrobu, kde se dá.
Režisér Stephan Komandarev ve svých posledních dílech systematicky kritizuje neblahou sociální situaci v postkomunistickém Bulharsku. V sugestivním dramatu s bravurním hereckým výkonem Eli Skorčevy v roli Blagy, která si za svoji roli z Karlových Varů odnesla ocenění za nejlepší ženský herecký výkon, se tentokrát zaměřil na generaci často zranitelných a ohrožených seniorů.
Vyjádření ekumenické poroty k filmu Blažiny lekce:
“Až do poslední minuty filmu divák doufá, že hlavní hrdinka prožije katarzní chvíle a svých činů začne litovat. Blaga však zůstává věrná svému pevnému přesvědčení a zdá se, že nemá jinou možnost než jednat nemorálně. Osud této ženy odráží těžký úděl starších lidí v postkomunistickém Bulharsku, kteří mezi bojem o přežití, korupcí a vykořisťováním často už nevědí, na koho se mohou spolehnout. K tomu přistupuje nábožensky motivovaný strach o spásu jejího manžela.
Tento film vypráví o vztahu mezi individuální odpovědností a společenskými normami bez jakýchkoli příkras, a tak je pro nás těžké cítit sympatie k hlavní hrdince. Zároveň nás ale film nutí k otázce, zda bychom v její situaci dokázali najít sílu zachovat se jinak.”
Zvláštní uznání ekumenické poroty: Svatý občan (Mokalake Tsmindani, režie: Tinatin Kajrišvili, Gruzie, Francie, Bulharsko, 2023)
Uprostřed hornického města se tyčí kříž se svatým, který je místními horníky považován za opatrovníka držícího nad jejich životy ochrannou ruku. Jednoho dne ale svatý z kříže zmizí. A co víc, zanedlouho se objeví, živ a zdráv. Bude obyvatelům hornického sídla “vzkříšený” svatý po chuti, nebo jej raději vrátí tam, kam patří?
Tinatin Kajrišvili si ve svém třetím filmu, satirickém podobenství o světci, který sestoupil mezi lidi, klade otázku, v co vlastně lidé chtějí věřit a zda jejich víra není více založena na pověře než důvěře.
Role ekumenických porot na filmových festivalech
Ekumenické poroty působí na významných filmových festivalech po celém světě. Porota složená ze zástupců katolické a protestantských církví sleduje na MFF Karlovy Vary hlavní soutěž a svoji cenu uděluje podle jasných kritérií: vysoká umělecká úroveň filmu se musí snoubit s kladením podstatných otázek týkajících se života člověka v současném světě. Hodnoty, které film vyjadřuje, musí být v souladu s hodnotami evangelia. Porota sleduje etický, filozofický, duchovní i sociální rozměr filmu a jeho sílu zapůsobit na vnímavost diváků. Členy ekumenických porot jsou filmoví kritici, religionisté či duchovní, ale také filmoví tvůrci.
Členové ekumenické poroty 57. MFF Karlovy Vary:
Hana Ducho, Česká republika - farářka ČCE, Pardubice
Anna Grebe, Německo - odbornice na média, členka Filmové komise Německé biskupské konference
Hermann Kocher, Švýcarsko - teolog