Víra a svědectví mladého sportovce, který zemřel při půlmaratonu

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace18. 7. 2024, 12.35

Mexický atlet Juan Stenner tragicky zemřel 14. července během půlmaratonu v Mexico City. Připomínáme jeho život plný víry a vášně pro sport.

image:Image 60/source/orig/59364_foot-race-2735267-1280.jpg
Pixabay

Podle World Athletics, řídícího orgánu světové atletiky, reprezentoval Stenner Mexiko na Panamerických hrách v Guadalajaře v roce 2011, kde soutěžil v běhu na 400 metrů překážek a také v dalších mezinárodních soutěžích.

V prohlášení zveřejněném na Facebooku 14. července večer Sportovní institut Mexico City informoval, že muž zemřel poté, co omdlel poblíž Anděla nezávislosti (památník mexické nezávislosti), kde se nacházel cíl závodu na 21 kilometrů.

Před rokem se Stenner v podcastu podělil o své zkušenosti z Panamerické přípravné školy, která má vazby na prelaturu Opus Dei a kde začínal svou sportovní kariéru. Později získal stipendium na studium chemického inženýrství na University of Southern California a studium dokončil na Iberoamerické univerzitě v Mexiku.

V roce 2021, kdy se mladík připravoval na olympijské hry v Londýně, zveřejnily webové stránky Opus Dei článek se Stennerovým svědectvím. Sportovec byl supernumerářem osobní prelatury a podělil se o to, jak ve svém každodenním životě spojuje sport a víru.

"Sport mi pomohl si udělat pořádek: zařadit Boha do svého dne, do sportu, do školy... Naučil mě ctnostem, jako je řád a vytrvalost," napsal.

Stenner vyprávěl o tom, že když už nemůžete, když se to chystáte vzdát, je nejlepší požádat Boha, aby vám podal pomocnou ruku.

"Pomoz mi," řekl. "Zbývají mi dva kilometry a už to nezvládnu, ale pomoz mi, abych je zvládl stejně dobře, abych je dobře dokončil."

"Díky tomu budete lepší jako člověk i jako sportovec: Přivede vás to blíž k Bohu a cokoli děláte, dotáhnete do zdárného konce," dodal.

Stenner se podělil o to, že jej Opus Dei naučilo posvěcovat věci, které dělá každý den.

"V mém případě je to atletika, škola, všechny aktivity, které dělám během dne. Posvěcovat neznamená chodit do kostela, klekat si na kolena a prosit Boha o různé věci. Ne: znamená to nabídnout Bohu to, co během dne děláš, a dělat to co nejlépe, dělat to dobře," vysvětlil.

Zdůraznil také, jak může být atletika prostředkem k evangelizaci: Něco, co se děje v rámci atletiky, a co je zvláštní, je to, že sportovci neznají Boha. Proto je to dobrý čas na apoštolát, abychom mluvili o Bohu s lidmi okolo nás.

Stenner vyprávěl, že se jej lidé často ptají na klíč k jeho úspěchu, na což odpovídá: "Tohle je klíč k úspěchu: Je to proto, že každý den obětuji Bohu věci, které dělám, které dělám z lásky k Bohu, a Bůh mi podává pomocnou ruku."

Po oznámení jeho úmrtí Santiago Garca, rektor Panamerické univerzity, zveřejnil na X vzpomínku, v níž na Juana vzpomíná jako na velkého člověka, věřícího muže a dobrého křesťana.

Alberto de la Barreda, generální ředitel Panamerické přípravné školy, se na X svěřil, že Stenner byl vášnivý katolík a sportovec. Zemřel při tom, co měl nejraději.

Mše za uložení popela zesnulého sportovce se konala 16. července ve farnosti svatého Josemara Escriva ve čtvrti Santa Fe v Mexico City.

Zdroj: Catholic News Agency

Život z víry Osobnosti Svědectví Kultura

image:Image Víra se musí zalévat modlitbou
Víra se musí zalévat modlitbou Jaroslava Krejčí