Podle ředitele vatikánské tiskové kanceláře Mattea Bruniho se papež František dnes odpoledne spojil přes videohovor s moskevským patriarchou Kirillem, aby s ním jednal o situaci na Ukrajině: "Jako pastýři se musíme spojit v úsilí pomoci míru, pomoci těm, kdo trpí!"
Zastavit společně oheň války na Ukrajině, protože ti, kdo "platí účet, jsou lidé, jsou to ruští vojáci, kteří jsou posíláni na smrt bombardováním, a jsou to ti, kteří bombardováni jsou a umírají". Toto je úryvek z videohovoru papeže Františka s moskevským pravoslavným patriarchou Kirillem, kterého se také účastnili kardinál Kurt Koch, předseda Papežské rady pro jednotu křesťanů, a metropolita Hilarion, metropolita Východní Ameriky a New Yorku a první hierarcha Ruské pravoslavné církve v zahraničí.
Ředitel vatikánské tiskové kanceláře Matteo Bruni v odpovědi na otázky novinářů uvedl, že hlavním tématem rozhovoru byla válka na Ukrajině a role křesťanů a jejich pastýřů, kteří dělají vše pro to, aby zvítězil mír. Když papež děkoval patriarchovi celé Rusi za setkání, motivovaném, jak stojí v nótě, "touhou ukázat jako pastýři svého lidu cestu k míru," souhlasil s patriarchou, že církev nesmí používat jazyk politiky, ale jazyk Ježíše Krista. "Jsme pastýři téhož svatého lidu, který věří v Boha, ve Svatou Trojici, ve Svatou Matku Boží: proto se musíme sjednotit v úsilí pomoci míru, pomoci trpícím, hledat cesty míru, zastavit požár." Oba zdůraznili mimořádný význam vyjednávacího procesu, protože, jak řekl papež, "ti, kdo platí účet za válku, jsou lidé, jsou to ruští vojáci a jsou to lidé, kteří jsou bombardováni a umírají'".
"Jako pastýři," pokračoval papež, "máme povinnost být nablízku všem lidem trpícím válkou a pomáhat jim. Kdysi se i v našich církvích mluvilo o svaté válce nebo spravedlivé válce. Dnes už takhle mluvit nemůžeme. Rozvinulo se křesťanské povědomí o důležitosti míru. Oba církevní představitelé se shodli na tom, že "církve jsou povolány přispívat k posilování míru a spravedlnosti." František pak dodal: "Války jsou vždy nespravedlivé. Platí totiž Boží lid. Naše srdce nemůže nic jiného než plakat před dětmi, zabitými ženami, všemi oběťmi války. Válka nikdy není cesta. Duch, který nás spojuje, nás jako pastýře, žádá, abychom pomáhali lidem, kteří trpí válkou."
Krize v Donbasu, která vypukla před osmi lety, si také vyžádala zásah papeže a patriarchy Kirilla. Ve společném prohlášení podepsaném na Kubě v roce 2016 se uvádí: "Odsuzujeme střet na Ukrajině, který si vyžádal mnoho obětí, nespočet zranění pokojných obyvatel a uvrhl společnost do vážné hospodářské a humanitární krize. Vyzýváme všechny strany konfliktu k obezřetnosti, sociální solidaritě a činnosti směřující k nastolení míru. Vyzýváme naše církve na Ukrajině, aby usilovaly o sociální smír, neúčastnily se konfliktu a nepodporovaly jeho další rozvoj."
Ve stejném prohlášení se také uvádí: "Vyzýváme všechny křesťany a všechny věřící v Boha, aby se vroucně modlili k prozřetelnému Stvořiteli světa, aby ochránil své stvoření před zkázou a nedopustil novou světovou válku. Aby byl mír trvalý a spolehlivý, je třeba vyvinout konkrétní úsilí o znovuobjevení společných hodnot, které nás spojují a které jsou založeny na evangeliu našeho Pána Ježíše Krista."
V posledních dnech jsou Františkovy výzvy stále naléhavější a plné obav a bolesti. Při modlitbě Anděl Páně minulou neděli papež připomněl "mučednické město" Mariupol, které patří mezi nejvážnější oběti této strašlivé války na Ukrajině a řekl: "Zastavte tento masakr...Bůh je pouze Bohem míru, není Bohem války, a ti, kdo podporují násilí, znesvěcují jeho jméno", a také zopakoval, že "tváří v tvář barbarství zabíjení dětí, nevinných a bezbranných civilistů neexistují žádné strategické důvody, které by obstály", ale je nutné zastavit agresi než promění města na hřbitovy.