Vatikánské Dikasterium pro laiky, rodinu a život po sérii setkání představuje čtyři videa, která přibližují příspěvek věřících s postižením k synodě o synodalitě.
V rámci synodální cesty bylo do Vatikánu pozváno několik desítek osob se zdravotním postižením, aby diskutovaly o přínosu, který mohou věřící s postižením přinést církvi ve svých společenstvích.
V sérii speciálních setkání ve dnech 20.-22. září se ve Vatikánu sešel tým zástupců, aby dokončil přípravu textu, později předaného generálnímu sekretariátu synody a papeži Františkovi, a zajistil, že se hlas věřících s postižením dostane až na synodu. Tohoto zasedání se zúčastnilo přibližně 30 osob se zdravotním postižením z pěti kontinentů, které sepsaly své odpovědi na synodní otázky: "Co Duch žádá od církve? Jaké cesty se otevírají církvi a věřícím s postižením?".
Zasedání bylo svoláno v reakci na výzvu papeže Františka v encyklice Fratelli Tutti: "Dovolte mi, abych zopakoval: potřebujeme "odvahu dát hlas těm, kteří jsou kvůli svému postižení diskriminováni, protože bohužel i dnes je v některých zemích pro lidi těžké uznat je za osoby stejné důstojnosti" (Fratelli Tutti, č. 98)".
Jako prezentaci tohoto zvláštního zasedání a setkání s papežem představuje Dikasterium pro laiky, rodinu a život sérii videí, která zprostředkovávají hlasy a příběhy účastníků, kteří aktivně přispívají k úvahám synody na toto téma.
Kardinál Kevin Farrell, prefekt Dikasteria pro laiky, rodinu, řekl, že "aby byla církev skutečně synodální, musí naslouchat hlasu všech, nikoho nevyjímaje. Chtěl bych poděkovat generálnímu sekretariátu synody, který od počátku naši iniciativu podporuje: právě díky této spolupráci se příspěvek věřících s postižením bude moci dostat k synodním otcům." Kardinál Mario Grech, generální sekretář synody, prohlásil: "Synodální obrácení církve prochází také obrácením římské kurie v synodálním klíči. Zkušenost sdílená s Dikasteriem pro laiky, rodinu a život je toho radostným příkladem a otevírá nové obzory a možnosti spolupráce, která ukáže, že církev je skutečně domovem pro všechny!"
Pracovní dokument pro kontinentální fázi synody zdůrazňuje klíčové problémy, které se objevily v tomto synodálním procesu, a uvádí, že "četné zprávy poukazují na nedostatek vhodných struktur a způsobů doprovázení osob se zdravotním postižením a vyzývají k novým způsobům přijetí jejich přínosu a podpory jejich účasti". Dále byl kladen důraz na zajištění prostoru pro začlenění věřících s postižením, neboť "navzdory vlastnímu učení hrozí, že církev bude napodobovat způsob, jakým je společnost zavrhuje".
První video bude zveřejněno 6. prosince pod názvem "Spoluzodpovědnost".