Federace katolických rodinných sdružení v Evropě (FAFCE) působí v Bruselu a zastřešuje řadu asociací zaměřených na rodinu ve státech evropského světadílu, včetně České republiky. V těchto dnech slaví v Římě čtvrtstoletí své existence, a to při dnešní papežské audienci a konferencí pod titulem „Oslava krásy rodiny“ (Celebrating the Beauty of the Family), která předjímá X. Světové setkání rodin. Obou se účastnil rovněž místopředseda české vlády, Marian Jurečka.
FAFCE zajišťuje politické zastoupení rodin jak vůči Evropské unii, tak vůči Radě Evropy. Ve své práci vychází ze sociální nauky katolické církve a podporuje krásu rodiny, její bohatství a důstojnost každého jejího člena. Federace má participativní status při Radě Evropy a je členem Platformy základních práv Evropské unie. Generální sekretariát sídlí v Bruselu.
Na římské konferenci, kterou bude hostit konferenční sál Generální kurie Tovaryšstva Ježíšova, vystoupí ihned po úvodních pozdravech v panelu, nazvaném „Rodina, poklad Evropy“, rovněž Marian Jurečka, ministr práce a sociálních věcí České republiky. Jeho příspěvek nese název Rodiny jako první mosty vedoucí k míru, s podtitulem: Evropské rodiny v přijímání uprchlíků.
Nejedná se o první kontakt ministra Jurečky s Federací katolických rodinných sdružení v Evropě. Předseda FAFCE, italský právník Vincenzo Bassi, totiž postupně navštěvuje všechny evropské ministry, zodpovědné za demografické otázky a rodinnou politiku. Do Prahy zavítal v březnu tohoto roku, setkal se s ministrem Jurečkou a společně uspořádali webinář o dnešních demografických výzvách.
Federace katolických rodinných sdružení v Evropě hájí zásadu subsidiarity v souladu se sociální naukou církve, podle níž politická opatření související s rodinou náleží do kompetence jednotlivých národních vlád členských států Evropské unie, ovšem snaží se rovněž uvádět demografické otázky na evropský stůl. V tomto smyslu považuje za úspěch, že kabinet místopředsedkyně Evropské komise Dubravky Šuicy byl pověřen odpovědností za oblast demokracie a demografie. Podle FAFCE totiž mají být demografické položky evropskou investicí, která by se měla z oblasti sociální politiky přenést do hospodářských opatření.