V letošním roce bylo po celém světě uneseno, zatčeno nebo zabito více než 100 kněží, řeholníků a řeholnic. Informuje o tom oficiální zpráva papežské nadace Církev v nouzi (ACN), která byla zveřejněna v úterý 27. prosince. Podle ní je situace nejhorší v západoafrické Nigérii. Dalšími zeměmi, ve kterých násilí vůči křesťanům vzrostlo, jsou Čína a středoamerická Nikaragua.
V roce 2022 bylo při výkonu svého poslání zabito nejméně 12 kněží a pět řeholnic, uvádí se v prohlášení ACN. Z toho čtyři kněží byli zavražděni v Nigérii, tři v Mexiku a další dva v Demokratické republice Kongo. K vraždám řeholnic došlo nejvíce v Africe – v Jižním Súdánu, Mozambiku, Kongu, jedna pak přišla o život také na Haiti.
Dalším vážným problémem jsou také únosy. V různých zemích světa bylo během letošního roku uneseno celkem 42 kněží, z nichž 36 bylo mezitím propuštěno. Neznámý zůstává například osud německého misionáře Hanse-Joachima Lohreho, uneseného v listopadu v Mali. Pohřešovaní jsou také někteří kněží a misionáři unešení v dřívějších letech jako například P. Joel Yougbaré z Burkiny Faso a P. John Shekwolo z Nigérie, kteří zmizeli v roce 2019. K únosům dochází v drtivé většině na africkém kontinentu. Zemí s jejich největším počtem je Nigérie - v roce 2022 jich bylo celkem 28. Dále je to Kamerun, kde letos došlo k šesti únosům.
ACN zaznamenává také případy protiprávního zadržování duchovních. Nejméně 32 osob bylo zadrženo za účelem zastrašování a nátlaku. Nejnovější případy se týkají čtyř kněží ukrajinské řeckokatolické církve působících na Ruskem okupované Ukrajině. Ruské úřady je zatkly v souvislosti s jejich pastorační činností. Dva z nich byli mezitím propuštěni, ale zbylí dva jsou stále zadržováni a mohou být obviněni z terorismu. ACN uvádí, že existuje obava, že by mohli být ve vězení mučeni.
Nadaci znepokojuje také situace ve středoamerické Nikaragui, kde současná autoritativní vláda prezidenta Daniela Ortegy zatkla nebo zadržela jedenáct duchovních. Mezi nimi jsou nejméně dva seminaristé, jáhen, sedm kněží a také biskup Rolando Alvarez. Ten je v současné době v domácím vězení a 10. ledna má stanout před soudem kvůli obvinění z "ohrožování národní integrity". 56letý Alvarez patří mezi veřejné odpůrce Ortegova režimu.
Další velmi problematickou zemí je Čína, kde je ovšem nemožné zjistit počet zadržených katolických kněží a biskupů. Duchovní z podzemní církve jsou pravidelně na určitou dobu unášeni úřady, aby je donutily připojit se ke státem schválené církvi, upozorňuje ACN.
Nadace Církev v nouzi proto dotyčné země vyzývá, aby "zajistily bezpečnost a svobodu kněží, řeholních sester a dalších pastoračních pracovníků, kteří pracují pro ty nejchudší". Věřící pak prosí o modlitbu za ty, kteří jsou stále zadržováni únosci, a to po vzoru papeže Františka, který tyto události nepřestává připomínat ve svých projevech a vyzývá k lásce, míru a zahájení dialogu.
Zdroj: Vatican News