Biskup Wilfred Anagbe z nigerijské diecéze Makurdi upozornil na eskalující násilí a nejistotu v nigerijském státě Benue, které vedlo k uzavření více než 15 farností. Vyzval vládu, aby zajistila bezpečnost a umožnila vysídleným lidem návrat do jejich domovů.
V rozhovoru pro ACI Africa během sedmé mezinárodní teologické konference pořádané Institutem zasvěceného života v Africe, vyzval biskup Wilfred Chikpa Anagbe nigerijskou vládu, aby zajistila bezpečnost, obnovila v lidech naději a umožnila vysídleným osobám návrat do jejich domovů.
„Stát Benue je epicentrum toho, co se děje. V mé diecézi Makurdi jsem nyní ztratil asi 14 nebo 15 farností,“ řekl biskup. Anagbe upřesnil, že k uzavírání farností kvůli nejistotě dochází také v diecézi Otukpo i Katsina-Ala. Obě se nacházejí v oblastech, které jsou zasaženy boji. Biskup vyjádřil znepokojení nad neustálými zprávami o vraždách a únosech v zemi a zdůraznil úlohu nigerijské vlády při ochraně životů a majetku.
„Každý den slyšíme o vraždách a únosech. A není na lidech, aby se bránili, protože ochrana životů a majetku je v rukou vlády,“ vysvětlil katolický představitel. Řekl, že úřady v Nigérii by měly podniknout potřebné kroky, a dodal: „Byli jsme uvrženi do nevýslovného strádání. Netýká se to jen Makurdi, ale celé této země. Nikde nejste v bezpečí.“ Anagbe varoval, že dlouhodobé uzavření škol v postižených oblastech může vytvořit další generaci budoucích teroristů. „Školy v těchto oblastech jsou uzavřeny již více než 10 let. V našich vesnicích si nyní pěstujeme skupinu budoucích výtržníků a teroristů, protože děti nyní nemají žádné vzdělání a žádnou formaci. Vláda musí okamžitě jednat, aby tomuto nepěknému trendu zabránila,“ řekl.
Anagbe také zmínil nedostatek potravin, který v současné době Nigérie, nejlidnatější africká země, zažívá. Vláda nedokázala zajistit bezpečné prostředí pro zemědělce, aby se mohli vrátit na své farmy a produkovat potraviny. „Je na vládě, aby se postarala o tuto nejistotu, aby se naši zemědělci mohli vrátit do svých vesnic a hospodařit. Naši lidé nejsou žebráci. Nežádají o jídlo. Vyrábějí si své potraviny a jsou s tím srozuměni,“ řekl a dodal, že jakákoli vládní politika potravinové pomoci, která nevrátí vysídlené lidi zpět do jejich původních domovů, selže.
Anagbe následně vyjádřil frustraci z toho, co označil za nedostatek rozhodných kroků ze strany vlády. „Ochrana životů a majetku je v rukou vlády, přesto byla tato odpovědnost zanedbána,“ řekl a argumentoval tím, že schopnost Nigérie udržovat mír v jiných zemích, jako je Sierra Leone a Libérie, ukazuje, že vláda by mohla krizi vyřešit, kdyby se tak rozhodla.
Devětapadesátiletý prelát také odsoudil vedoucí představitele, kteří podle něj vědomě zavírají oči před kriminálními živly terorizujícími region. „Někteří naši představitelé se o těchto zločincích vědomě nechtějí zmiňovat,“ řekl a dodal, že zločinnost se stala jedním z největších průmyslových odvětví v Nigérii.
Anagbe vyzval katolíky a všechny Nigerijce, aby si zachovali naději a důvěřovali v Boží spravedlnost. „Budeme se i nadále modlit, aby nám Bůh v určený čas seslal vůdce, který nás bude schopen osvobodit. A lidé znovu získají svobodu a budou žít šťastně ve svých komunitách.“
Zdroj: CNA, redakčně upraveno