Jak se zorientovat v bytové problematice, pracovně-právní problematika, komunitní život ukrajinských uprchlíků na jihu Čech. Nejen to jsou témata, o kterých se mluví v ukrajinských dílech podcastu Via Caritatis, který vydává Diecézní charita České Budějovice.
Podcast Via Caritatis je možné poslechnout na Spotify a YouTube nebo na webu www.dchcb.cz/podcast. Vzniká díky finanční podpoře z EU. (Projekt Charita integruje ukrajinské uprchlíky na jihu Čech je podpořen z Operačního programu Zaměstnanost plus).
„Lidé z Ukrajiny přicházejí do našeho Centra pro cizince už tři roky, jejich otázky a problémy se ale velmi často opakují. S ambicí poradit, zodpovědět některé otázky a možná tak i zčásti ulevit provozu našeho centra vznikl tento náš podcast. Pro naše klienty je nesmírně důležité, když k nám přijdou a setkají se tu s krajany. A stejně tak je koncipován také tento podcast, kdy ukrajinskými díly provázejí právě naši zaměstnanci, kteří z Ukrajiny sami pocházejí,“ vysvětluje Klára Cvachová, vedoucí Centra pro cizince Diecézní charity České Budějovice.
„Slyšela jsem, že jsou tu Ukrajinci a nějaké centrum pro setkávání s nimi, a to mi hodně pomohlo. Bylo pro mě důležité, že můžu říct, co mě trápí, že můžu brečet. Myslím si, že každý z nás brečel, protože jsme přijeli do cizí země a nechali všechno, všechno tam, celý náš život,“ vypráví vystudovaná psycholožka Maria Khutorna, která přišla do Česka s dcerou a dnes nabízí v Centru Nadija pomoc krajanům. Larysa Kremetchutská zase přidá doporučení, jak bojovat s úzkostí. Je to téma, se kterým se pravidelně setkává při svých psychologických sezeních s klienty Centra pro cizince.
Díly natočené v ukrajinštině:
Bydlení pro ukrajinské uprchlíky
Právní poradna Centra pro cizince: Bydlení, výživné, pracovně−právní problémy
Rozhovor s psycholožkou – úzkosti a jak s nimi bojovat
O komunitním životě v Česku
Podcast v dalších dílech v češtině také představuje Diecézní charitu České Budějovice, její strukturu a fungování nebo například v rámci jubilea Tříkrálové sbírky připomněl, jaké byly její začátky a jak ji vnímají lidé, kteří s ní spolupracují. Nabízí také pohled do dětského domova v Zimbabwe, kde čeští dárci skrze Charitu podporují opuštěné děti.
Centrum pro cizince pomáhá lidem z Ukrajiny také s hledáním nájemního bydlení, kontrolou nájemních smluv a další související administrativou včetně přepisu elektřiny apod. V loňském roce naše kanceláře v Českých Budějovicích a Českém Krumlově takto pomohly 49 rodinám. Projekt s Charitou jako doma je podpořen z Operačního programu Azylového, migračního a integračního fondu.
Kontakt pro novináře:
Veronika Rybáčková
Tel.: 703 401 260, E-mail: media@dchcb.charita.cz
Diecézní charita České Budějovice, Kanovnická 404/18, 370 01 České Budějovice