Aktivitu iniciovalo zařízení Pausa Cafè, které již několik let spravuje pekárnu v italské věznici sv. Michaela v Alessandrii v provincii Piemonte. Projekt nese název “Chléb za mír“ a jeho smyslem je financování malých výrobců na Ukrajině.
Pšenice dovážená z Ukrajiny se ve věznici zpracovává na mouku, ze které potom vězni–pekaři, pečou různé výrobky, zejména chléb a italské tyčinky grissini. Z Ukrajiny bylo doposud pro tento účel dovezeno do Itálie 46 tun pšenice. Chléb, mouka a ostatní výrobky jsou potom distribuovány do více než 60 prodejních míst sítě Novacoop, která je partnerem projektu. “Máme deset pekařů, kteří pečou výborný bio chléb z kvásku“, říká Marco Ferrero, předseda sociálního zařízení Pausa Café v alessandrijské věznici.
Část výtěžku z prodeje výrobků z ukrajinské pšenice se pak reinvestuje na Ukrajině. Například z každého balíčku tyčinek nebo mouky je 30 centů použito na nákup osiva a vybavení pro 72 producentů v oblasti Lvova. Tím je zajištěn dostatek potravin jak pro ně, tak pro vystěhované rodiny z Luhanské oblasti a dalších míst zasažených válkou. "Rádi tomu říkáme kruhová solidarita, protože díky projektu “Chléb za mír“ se místní výrobci stanou zároveň dodavateli čerstvých a kvalitních výrobků pro ty, kteří je potřebují“, dodává s uspokojením Marco Ferrero.
Není to poprvé, co se pekařství ve věznici sv. Michaela, spravované sociálním zařízením Pausa Cafè, angažuje ve prospěch druhých. "Podporovat ty, kteří jsou na tom hůř než my, to jsou základní pojmy i ve vězení," pokračuje Ferrero. "Musíme si uvědomit, že vězni jsou sice zbaveni svobody, ale nikoliv lidskosti, empatie a projevů solidarity“. Projekt nyní vstoupil do tzv. svépomocné fáze, kdy byl zástupci Pausa Café na Ukrajině představen hejtmanu Maksymu Kozyckému a zároveň zde proběhla první distribuce zboží. K této příležitosti byl uspořádán společný oběd pro evakuované z Luhanské oblasti v centru pro uprchlíky ve Lvově.
Díky projektu "Chléb za mír" se také podařilo zachránit z válkou zmítané země více než 150 lidí, kteří jsou nyní ubytováni v Itálii. "Naším přáním je projekt co nejvíce rozšířit. Bylo by například hezké, kdyby všechny chleby ve školách nebo na úřadech v oblasti Piemonte byly solidární, jako je ten náš“, uzavírá Ferrero.
Zdroj: Vatican News, italská sekce