Celá církev se v neděli 23. října modlila za misie. V mnoha farnostech se věřící kromě proseb na jejich podpoře podíleli i aktivně. Děti v misijních klubkách vyráběly, dobrovolníci napekli koláče, perníčky a další dobroty, zorganizovali jejich prodej a výtěžek z něho spolu s kostelní sbírkou zašlou farnosti na některou z misijních aktivit. Proběhl Světový den misií!
Také farnost Moravská Ostrava pomáhá misiím. Děti ze Rwandy, a to konkrétně z The Karibu Centre, které přijímá děti ulice, obdrží výdělek z prodeje perníčků, jenž nabízely děti po mši svaté v katedrále Božského Spasitele a v kostele sv. Josefa ve Slezské Ostravě.
Tradiční misijní jarmark se uskutečnil také u frýdecké baziliky Navštívení Panny Marie. Konal se po mši svaté a zájemci si kupovali výrobky dětí z misijního klubka a také misijní kalendář. K Misijní neděli se připojila taktéž paskovská farnost, kde během slavení mše svaté přistoupily děti ke svatému přijímání. Pak následoval již tradiční misijní koláč.
Světovým dnem misií to nemusí skončit. Pokud byste se rádi i během roku více zapojili do pomoci misijním zemím a jste ochotni obětovat trochu svého času, dovedností nebo peněz, můžete se stát členem Papežského misijního díla!
Stačí si vybrat jednu z členských aktivit a vyplnit přihlášku.
Dárci jsou dobrodinci misií – pravidelně finančně podporují bohoslovce na misiích, chudé děti, sirotky a další potřebné. Může jím být kdokoliv: jednotlivci, rodiny, mladé páry, farnosti, studenti, školy, třídy, oddíly, skupiny zaměstnanců… Být dárcem znamená rozhodnout se pro aktivní finanční podporu misií skrze PMD. Prostřednictvím variabilních symbolů lze rozhodnout o tom, na podporu koho bude dar využit.
je modlitba živého růžence, kdy se člen Misijní růže denně modlí jeden desátek růžence za misie. Mohou se zapojit jak jednotlivci, tak skupiny, kteří jsou pak vzájemně spojeni modlitbou v jednu misijní růži, kterou tvoří 20 lidí. S myšlenkou živého růžence přišla již v roce 1826 bl. Pauline Jaricotová, zakladatelka Papežského misijního díla šíření víry, aby podpořila misionáře i celé misijní úsilí církve.
Misijní klubko tvoří děti, jež se snaží Modlitbou, Obětí, Službou a Tvořivostí stavět MOST, aktivně pomáhají svému okolí i chudým dětem celého misijního světa a patří do Papežského misijního díla dětí (PMDD). Zasévají tím semínka lásky a dobra, zmírňují bídu, hlad, nemoci a pomáhají druhým ke vzdělání a důstojnému životu. Mají heslo: „Děti pomáhají dětem.“
je společenství lidí snažících se podle svých možností pomáhat potřebným v rámci Papežských misijních děl. Vznikl v naší vlasti během Jubilejního roku 2000. Člen Misijního klubu je zároveň členem PMD a přímo podporuje světové misie. Je určen pro dospělé, jednotlivce i skupiny. Členové Misijního klubu: Denně se modlí za misie (např. Otčenáš a Zdrávas Maria), týdně spoří na Chléb pro misie – finanční dar pro chudé v rámci projektů PMD a podporují jeho aktivity.
je aktivitou vhodnou pro jednotlivce, společenství, řeholnice a řeholníky, kněze, farnosti a další zájemce. Co je cílem? Setkat se v osobní modlitbě s Misionářem světa Ježíšem Kristem, který nás k modlitbě a bdění vybízí sklonit se před Pánem a celým svým bytím mu děkovat, chválit ho a naslouchat mu, předkládat Nejvyššímu své vlastní chvály i prosby…
Papežská misijní unie je zvláštním druhem členství a podpory misií. Není členskou aktivitou tak jako členství v Misijním klubu nebo Misijní růži, ale jedná se spíše o ponoření a odevzdání se do srdce Papežských misií. Členy Unie se mohou stát lidé aktivně působící v církvi – kněží, řeholníci a pověření laici, kteří dále skrze svůj osobní příklad a vnitřní misijní zápal pomáhají šířit poslání k misijní činnosti ve svém okolí a tam, kde v církvi působí.
Fotogalerie: Ostrava – Zdeněk Poruba, celá fotogalerie zde; Frýdek – Josef Cinciala, celá fotogalerie zde; Paskov – Vladimír Liška, celá fotogalerie zde / Člověk a Víra