Mnoho věřících, představitelé církve i vrcholní politici Slovenska se dnes přišli rozloučit s posledním slovenským kardinálem Jozefem Tomkem, který minulý týden zemřel ve věku 98 let v Římě, kde dlouhá léta působil. Mši v katedrále svaté Alžběty v Košicích sloužil emeritní pražský arcibiskup Dominik Duka.
"Loučíme se s velkým synem Slovenska. Loučíme se s kardinálem římské církve, který nehrál jenom slovenskou roli. Byl oporou naší církve v bývalém Československu," řekl Duka během smutečního obřadu, při kterém hovořil i slovensky.
Katolická církev, ke které se na Slovensku hlásí většina obyvatel, vyhověla Tomkovu přání, aby jeho ostatky uložila právě ve zmíněné katedrále, jež je největším kostelem na Slovensku. Pohřeb podobného významu Košice podle církve dosud nezažily. Poslední pohřeb biskupa se v košické katedrále konal před 60 lety, kdy tam byl pohřben biskup Jozef Čársky, který v roce 1945 vyslal Tomka na studia do Říma.
Posledního rozloučení s Tomkem se zúčastnili také slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, předseda parlamentu Boris Kollár i premiér Eduard Heger. Veřejnost, která se nedostala do košické katedrály, sledovala mši na velkoplošné obrazovce na přilehlém náměstí v centru Košic.
Rozlučkové akce s Tomkem začaly na Slovensku po předchozím ceremoniálu ve Vatikánu minulý týden, kdy ostatky zesnulého kardinála přivezl do země vládní letecký speciál. Rakev pak byla vystavena také v bratislavské katedrále svatého Martina.
V minulosti byl Tomko vysokým církevním hodnostářem. V roce 1985 ho tehdejší papež Jan Pavel II. jmenoval prefektem kongregace pro evangelizaci národů a následně i kardinálem. Funkci prefekta zastával Tomko do roku 2001. Zasloužil se například o zakládání misijních řádů v Asii, Africe a Oceánii, kde byla postavena řada kostelů, ale také o dialog s dalšími křesťanskými konfesemi. Před 20 lety dostal Tomko od tehdejšího slovenského prezidenta Rudolfa Schustera vysoké státní vyznamenání.
Rodák z východního Slovenska Tomko byl vysvěcen na kněze v roce 1949 v Římě. Po nástupu komunistického režimu v tehdejším Československu se nemohl vrátit do vlasti, na Slovensko opět zavítal až v roce 1989.
Po Tomkově smrti zůstalo ve sboru kardinálů 206 členů, z nichž více než polovina má právo volit papeže. Toto právo mají kardinálové, kterým den před začátkem tak zvané sedisvakance, která vzniká úmrtím či abdikací papeže, nebylo ještě 80 let.
Adrian Bobok lep