Svatý stolec vyzval všechny politické strany ve Venezuele k dialogu a "mírumilovnému soužití" poté, co se objevily zprávy o přibližně dvaceti mrtvých během protestů po prezidentských volbách, které se konaly v neděli 28. července.
Od vyhlášení výsledků nedělních prezidentských voleb zachvátily venezuelská města protesty. Vláda tvrdí, že voliči zajistili současnému prezidentovi Nicolási Madurovi třetí funkční období. Podle organizace Human Rights Watch bylo v důsledku protestů zabito nejméně dvacet lidí. V různých částech země pokračují střety mezi bezpečnostními silami a demonstranty.
Stálý pozorovatel Svatého stolce při Organizaci amerických států (OAS) vyjádřil podporu výzvám venezuelských biskupů k transparentnosti voleb. Mons. Juan Antonio Cruz Serrano uvedl, že Svatý stolec podporuje "demokratické volání venezuelského lidu, které se projevuje masivní, aktivní a občanskou účastí všech Venezuelanů na volebním procesu".
Mons. Juan Antonio Cruz Serrano vystoupil na mimořádném zasedání Stálé rady OAS, které se konalo ve středu 31. července ve Washingtonu. Členské státy OAS na něm nepřijaly rezoluci vyzývající venezuelskou vládu k transparentnosti výsledků voleb. K přijetí rezoluce bylo zapotřebí 18 hlasů, ale pro hlasovalo pouze 17 zemí a 11 dalších se zdrželo hlasování.
Vatikánský diplomat uvedl, že delegace Svatého stolce při OAS "bere na vědomí nepřijetí navržené rezoluce". Zdůraznil, že "Svatý stolec věří, že vyjádření různých postojů a stížností by mělo probíhat mírumilovně, s respektem a tolerancí, které převládaly doposud". Své prohlášení uzavřel výzvou k dialogu, který by přispěl k překonání násilí: "Svatý stolec zastává názor, že pouze dialog a aktivní a plná účast všech politických aktérů zapojených do procesu mohou překonat současnou situaci a podat svědectví o demokratickém soužití v zemi."
Carterovo centrum, americká nezisková organizace založená bývalým americkým prezidentem Jimmym Carterem, vydala samostatné prohlášení, podle kterého venezuelské volby "nesplňovaly mezinárodní standardy volební integrity a nelze je považovat za demokratické".
Venezuelská Národní volební rada (CNE) pozvala Carterovo středisko k monitorování voleb. Středisko, které pověřilo monitoringem 17 odborníků a pozorovatelů, kritizovalo volební radu za to, že vyhlásila výsledky "rozčleněné na úroveň jednotlivých volebních komisí", což považovalo za "závažné porušení volebních pravidel". "V průběhu celého volebního procesu projevovaly orgány CNE zaujatost ve prospěch vládnoucí strany a proti opozičním kandidátům."
V závěru Carterovo centrum vyjádřilo Venezuelanům uznání za pokojné a občanské hlasování, ale uvedlo, že jejich úsilí bylo "zmařeno nedostatečnou transparentností CNE při zveřejňování výsledků".
Zdroj: Vatican News, anglická sekce