Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Velký návrat ztraceného svatostánku do Frýdlantu nad Ostravicí

Zdroj:Diecéze ostravsko - opavskáDiecéze ostravsko - opavská
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Ostravsko-opavská diecéze
Datum publikace1. 11. 2023, 12.37
TiskTisk

Do vzácné kaple ve frýdlantském Středisku sociálních služeb se po opravách vrací život. V sobotu 4. listopadu tam biskup Martin David při mši svaté v 9.00 hodin požehná nový oltář. Navíc se bezmála po čtyřiceti letech objeví na původním místě také svatostánek, který pokládali místní lidé za ztracený. Farnost v kapli následně obnoví dvě pravidelné bohoslužby týdně a chystá také otevřené modlitební večery pro hledající.

image:Image 45/source/orig/44458_28610_0_foto_pred_rekonstrukci_roman_polach_clovek_a_vira.jpg
Foto: Roman Polách / Člověk a Víra

Kaple ve frýdlantském městském domově pro seniory se dá rozeznat už z ulice při pohledu na fasádu. Kdo se chce dostat dovnitř, musí hlavním vchodem do Střediska sociálních služeb. Jeho ředitel Jiří Hořínek ukazuje nové osvětlení, židle a také prázdné místo, na kterém se brzy ocitne nový oltář. „Když se v kapli rozhlédnete, může vám připomínat Baziliku svatého Pavla za hradbami v Římě,“ popisuje. Kaple, kterou navrhl architekt ostravské katedrály Gustav Meretta, přitom měla vícekrát namále.

Celý areál nechal v 70. letech 19. století vybudovat kardinál Bedřich z Fürstenberka jako školní zařízení pro dcery arcibiskupských úředníků. Na jeho pozvání také ve městě působily sestry boromejky. Za druhé světové války se budova proměnila v lazaret, později v gymnázium a domov pro seniory. Poslední sestry z kláštera odešly v roce 1971 a tehdy začalo v životě kaple neblahé období. Z kaple se stalo skladiště a dovnitř byl zaveden kouřovod, což poničilo původně modré hvězdné nebe na stropě. Naštěstí se ale nepodařilo dotáhnout zkázu kaple do konce rozdělením kaple na dvoupatrovou jídelnu. Příběh záchrany začal krátce po pádu komunismu a velký vliv na něj měly také farnice kolem paní Anny Kubátové, které v ústavu pracovaly jako zdravotní sestry. V únoru 1990 už v kapli první bohoslužbu slavil olomoucký arcibiskup František Vaňák.

Svatostánek uchráněný před zničením

Velmi vzácný svatostánek, do kterého nechal kardinál Fürstenberk vložit drahokamy a šperky, které zdědil po rodičích, se ale nalézt nepodařilo. To se změnilo až poté, co do frýdlantské farnosti přišel P. Roman Macura a vyslechl si přednášku o historii kláštera od projektové manažerky střediska Zuzany Poppek. „S panem ředitelem Hořínkem rádi šíříme povědomí o našem Středisku. Tehdejšímu faráři Romanu Macurovi jsem ukázala, jak náš svatostánek vypadal. Zaujalo ho to a zmiňoval se o našem hledání na jiných místech,“ popisuje Poppek. Díky přátelům a zmínce v jedné knize ho stopy dovedly do farního kostela ve Slatině u Bílovce. Zpětně se tak Frýdlantští začali dozvídat, proč svatostánek zmizel. „Na Čeladné působil v 80. letech P. Josef Trtík. Ten se rozhodl svatostánek ukrýt, protože se bál jeho zničení. Odvezl si ho pak s sebou na další působiště do Slatiny u Bílovce,“ hovoří Poppek o knězi, který zemřel v listopadu 2018 v Cholině u Litovle. „Z našeho příběhu vyplývá, že spolu lidé musí komunikovat. Jen díky vzájemnému sdílení se svatostánek povedlo najít,“ domnívá se.

„Vůbec jsem netušil, že ten svatostánek není náš,“ ohlíží se za nálezem P. Piotr Kowalski, současný farář ve Slatině. Tomu se podařilo zařídit náhradní svatostánek z Nizozemska a letos v květnu mohlo proběhnout předání svatostánku zpět do Frýdlantu. Na jeho opětovné umístění do kaple v bývalém klášteře se 4. listopadu přijedou podívat také farníci ze Slatiny. Bohoslužbu z kaple bude v sobotu 4. listopadu od 9 hodin živě přenášet také TV NOE.

Kromě svatostánku uvidí v kapli také výsledek první fáze rekonstrukce, popisuje senátorka a starostka Frýdlantu nad Ostravicí Helena Pešatová: „Teprve před dvěma lety se nám podařilo v rámci dotací z přeshraniční spolupráce získat finanční prostředky na opravu kaple, a tak se postupně můžeme stát svědky jejího znovuobnovování. Došlo k technicko-stavebním úpravám kaple včetně izolace, statiky, nových podlah, elektroinstalace aj.,“ popisuje Pešatová za město, kterému kaple patří. V další fázi rekonstrukce přijde řada na restaurování výmalby i opravu trámového záklopového stropu nebo vitrážních oken. „Kaple je srdcem celého kláštera. Je místem, kde na vás dýchne pokora, klid a bezpečí,“ uvažuje starostka, která chce kapli co nejvíce otevřít veřejnosti. Podílet se na tom bude i farnost.

Nejen koncerty, ale i modlitební večery

„Počítáme s tím, že se do kaple vrátí čtvrteční dopolední a také sobotní večerní mše svaté,“ popisuje frýdlantský farář P. Lukáše Engelmann. Tak to chodilo už před rekonstrukcí. Navíc by ale s farníky rád přinesl do kaple úplně nový koncept. „Chystáme modlitební večery, na které bychom rádi zvali zvlášť hledající nebo nevěřící,“ prozrazuje kněz s tím, že duchovní večery s písněmi by měly mít své místo v programu farnosti jednou za čtrnáct dní v pondělí.

Město chystá různé kulturní programy. Starostka vidí návaznost na dílo sester boromejek také v péči o seniory. „Při koupi objektu do majetku města jsme mysleli na to, abychom navázali na činnost řádových sester. V budově tedy poskytujeme sociální služby pro občany našeho města a přilehlého okolí. Činnost boromejek byla pro Frýdlant důležitým historickým milníkem. I když v našem středisku již mnoho let nepůsobí, s kongregací udržujeme nadále velmi dobré vztahy a vážíme si vzájemné spolupráce,“ míní Pešatová. A zůstává také odkaz kardinála Fürstenberka: „Byl to štědrý a pokorný člověk, který rozdával ve prospěch všech. Na jeho osudu vidíme, co vše zvládne jeden člověk, který nezneužije svou moc a postavení a slouží doopravdy všem,“ uzavírá Zuzana Poppek.


Focusy

Život z víry

Mohlo by vás zajímat

image:Image Katolické proroctví
Katolické proroctví Yves Dupont
Cena: 252 Kč
image:Image Rýn se vlévá do Tibery
Rýn se vlévá do Tibery Ralph M. Wiltgen
Cena: 315 Kč
image:Image Kostelník
Kostelník Jan Graubner
Cena: 152 Kč
image:Image Ministrantská knížka
Ministrantská knížka Josef Janšta
Cena: 78 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou