V Pákistánu se objevily slzy smutku a strachu, když se 700 lidí zúčastnilo mše před vypáleným kostelem po jednom z nejhorších případů pronásledování křesťanů v zemi za poslední generaci.
Za přísných bezpečnostních opatření předsedal minulou neděli biskup Indrias Rehmat z Fajsalábádu mši svaté, která se konala v ulicích města Jaranwala, kde ve středu 16. srpna tisíce lidí jen o vlásek unikly řádění rozbouřeného davu.
Cílem útoku, který vyvolaly zprávy o obvinění z rouhání dvou křesťanů obviněných ze znesvěcení Koránu, bylo 24 kostelů, stovky křesťanských domů a křesťanský hřbitov. Po mši před katolickým kostelem svatého Pavla řekl vedoucí křesťanské komunity charitativní organizaci Pomoc církvi v nouzi (ACN), jehož jméno z bezpečnostních důvodů nebylo uvedeno: "Většina lidí při mši plakala. Byla to velmi bolestná chvíle, ale příležitost sdílet navzájem svůj pocit ztráty a smutku."
Přestože se bohoslužby účastnilo více než 30 policistů, včetně elitních jednotek, mezi účastníky panoval strach.
Vedoucí komunity dále uvedl: "Když mše začala, místní muslimové se zastavili a zírali s vytřeštěnýma očima. Tvářili se velmi rozzlobeně a začali nám nadávat a používat urážlivé výrazy.“
Mnoho muslimů však s útoky nesouhlasí a stydí se za to, co se stalo a chtějí jakkoli pomoci. Muslimští představitelé trvají na tom, aby osoby odpovědné za násilí byly postaveny před soud.
Křesťané, kteří se vrátili do Jaranwaly, byli zděšeni rozsahem škod způsobených na jejich domech. Spali na podlaze a bez elektrického proudu si nemohli uvařit jídlo.
V pondělí 21. srpna navštívil Jaranwalu úřadující premiér Anwaarul Haq Kakar a zdůraznil své odhodlání pomoci nastolit mír a spravedlnost. Církev mezitím poskytla potravinové balíčky, hygienické a zdravotnické potřeby, hrnky, talíře a další základní potřeby pro domácnost.
Zdroj: Zenit