Biblí pro děti dnes na českém trhu existuje celá řada. Na tvrdém i voskovaném papíře, na dobrou noc i na minutové čtení. Pro batolata, čtenáře “začátečníky” i pro ty pokročilé. Ve formě komiksu, v kufříku nebo s optimistickými názvy jako Veselá, Rodinná či Bezva. V podobě expedice, detektivky nebo jako čtení na každý den v roce.
Vybrat dětem “tu pravou” Bibli ze současné velké nabídky “biblických” nakladatelství může být hodně těžké. Některé dětské Bible bývají krásně ilustrované, jiné zase hezky převyprávěné a není jednoduché se rozhodnout, kterou povýšit na tu “rodinnou”. V případě nerozhodnosti je krok správným směrem poohlédnout se po nabídce v nakladatelstvích, které se na Bible přímo neorientuje. Například v Karmelitánském nakladatelství se vždy dlouho a pečlivě vybírá, jakou dětskou Bibli z pera českého i světového autora vypraví jednou za jeden až dva roky do světa. Obvykle se tak děje na podzim, aby nakladatelství nabídlo krásný a hodnotný dárek dětem pod stromeček. Sáhnete-li po nějaké velké dětské Bibli tohoto nakladatelství, rozhodně neuděláte chybu a tato “kniha knih” může děti doprovázet dlouhý čas, a ve vzpomínkách i celý život.
Krásně o tom píše biskup Tomáš Holub, který vzpomenul na Bibli svého dětství při příležitosti vydání Velké dětské Bible Lene Mayer-Skumanzové s ilustracemi Martiny Špinkové v Karmelitánském nakladatelství v roce 2019. Při třídění knihovny se mu v té době dostala do ruky Bible jeho dětství a takto na ni zavzpomínal: “Měli jsme ji doma, tatínek nám z ní každý večer četl a my si k tomu prohlíželi jednoduché perokresby, které doprovázely každý příběh. Při nostalgickém listování touto knihou jsem si s úžasem uvědomil, jak hluboko a směrodatně mám až dodnes představy o dynamice biblických událostí spojené právě s touto svojí první Biblí a jejími obrázky. Jak silně ovlivnily mé chápání dějin spásy…”
Tato jeho dětská Bible se mu vryla hluboko do duše i díky jejím obrázkům. Ilustrace jsou pro ztvárnění, předání a pochopení biblických příběhů stejně zásadní jako srozumitelný text. Je důležité, aby se obrázky dětem (i nám dospělým) líbily. Aby k nám promlouvaly, aby se nás dotýkaly a skrze ně aby k nám mluvil Bůh a my mohli s dětmi o to lépe mluvit nad Biblí o Bohu.
Právě o takto podmanivých ilustracích hovoří Anselm Grün v předmluvě své Velké ilustrované Bible, dalšího krásného velkovýpravného počinu Karmelitánského nakladatelství. Ilustracemi ji doprovodil italský výtvarník Giuliano Ferri, žák českého exilového malíře a ilustrátora Štěpána Zavřela. Anselm Grün o jeho obrázcích řekl: “Obrázky Giuliana Ferriho výborně vystihují to, o čem hovoří text Bible. Často působí silněji než slova. Vrývají se nám do srdce. Umožňují nám prožívat pocity, o kterých vyprávějí příběhy. Ty obrazy se do nás chtějí vtisknout a proměňovat nás. Když rodiče předčítají biblické příběhy svým dětem, děti si prohlížejí obrázky a skrze ně dokážou chápat spásné poselství Bible.”
Sám Giuliano Ferri o ilustrování Bible řekl, že je to pro něj velmi osobní způsob, jak se může modlit. Možná i proto mají jeho ilustrace v této knize takovou sílu a kouzlo. Krásně pak hovoří i o Grünově převyprávění biblických dějin ve Velké ilustrované Bibli: “Anselm Grün umí vykládat a vysvětlovat Boží slovo velmi jednoduše, a přitom se dokáže dostat k jádru věci. To je myslím velký dar, který nemá každý.” A opravdu. Texty této Bible jsou vyprávěny tak, že máte pocit, jako byste ty totožné pravidelně slýchávali z lavic kostela, ale zároveň v sobě nemají nic z náročnosti nebo “krkolomnosti” biblických veršů, jak se nám někdy při poslechu mešních čtení může zdát. V příběhu o prvním hříchu tedy had Evu “nesvedl”, ale “přemluvil”. Anděl nepozdravil Marii známými slovy “Zdrávas Maria, milostiplná, Pán s Tebou”, ale “Buď pozdravena, milostiplná! Bůh je s Tebou.” Anselm Grün se snaží v každém příběhu vycházet dětem vstříc a podat vyprávěn přístupnou formou. Samozřejmostí jsou u každého příběhu výčet biblických veršů, ze kterých převyprávění čerpá. Tam je možné si ověřit, jak znějí verše “v originále”, a také to, že jejich podstata se převyprávěním nijak nemění.
Svatý František z Assisi řekl: “Číst Písmo svaté znamená jít si pro radu k Ježíši Kristu.” Záměr autorů přitáhnout děti i dospělé blíže k Bohu Otci, ke Kristu i Duchu svatému z Velké ilustrované Bible prýští z každé stránky. Slovy Anselma Grüna: “Ať už se ocitneme v jakémkoli nebezpečí, nikdy, opravdu nikdy nemůžeme vypadnout z laskavé Boží náruče. V jakékoli situaci nás nese jeho láska. Jeho požehnání se nad námi rozprostírá jako ochranný plášť…. Pokusil jsem se převyprávět biblické příběhy, aby jim děti porozuměly a aby pocítily dotek Boha, který nikoho neodsuzuje, ale každému poskytuje šanci začít znovu. Dotek Boha, který nám slibuje, že i náš život se nám podaří….”
Velkou ilustrovanou Bibli můžete zakoupit na e-shopu eshop.cirkev.cz.