Poslankyně Therese Coffeyová, praktikující katolička, která byla tento týden jmenována do funkce britské ministryně zdravotnictví, se stala terčem kritiky kvůli svým pro-life názorům.
Její nástup do funkce ministryně zdravotnictví byl oznámen zanedlouho poté, co dosavadní ministryně zahraničí, Liz Trussová, nahradila Borise Johnsona ve funkci premiéra. Dosazení Coffeyové vyvolal z některých stran otázky ohledně vlivu, který bude mít na výkon úřadu její katolická víra.
Clare Murphyová, výkonná ředitelka Britské poradenské služby pro těhotenství (BPAS), řekla BBC, že je tímto jmenováním "hluboce znepokojena" vzhledem k tomu, že Coffeyová nedávno hlasovala proti tomu, aby byly pro ženy v Anglii a Walesu trvale dostupné potratové pilulky určené k domácímu použití.
Uvedla, že hlasování Coffeyové bylo "v rozporu s doporučením předních lékařských organizací, včetně Královského kolegia porodníků a gynekologů, Královského kolegia porodních asistentek a Britské zdravotnické asociace". A dodala: "Mít za ministra zdravotnictví někoho, kdo upřednostňuje své osobní přesvědčení před odbornými klinickými pokyny, je hluboce znepokojující."
Coffeyová však již dala najevo, že nehodlá měnit zákony týkající se potratů. Ve středečním rozhovoru pro Sky News řekla: "Nesnažím se zrušit žádné aspekty potratového zákona" s odůvodněním, že je "naprostá demokratka" a že parlament již o různých aspektech potratového zákona hlasoval.
Coffeyová již dříve uvedla, že by byla raději, kdyby lidé na potraty nechodili, ale nehodlá odsuzovat ty, kteří je podstupují.
Therese Coffeyová dříve působila jako ministryně pro práci a důchody v letech 2019-2022. V březnu 2021 hlasovala proti zákonu o manželství osob stejného pohlaví, proti liberalizaci potratových zákonů a v rozhovoru pro konzervativní časopis Home označila hlasování proti asistované sebevraždě v roce 2015 za jeden ze dnů, kdy na sebe jako poslankyni byla nejvíce hrdá.
Ve stejném rozhovoru na otázku, zda je nyní těžší být katolíkem v politice, odpověděla, že si není jistá, ale dodala: "Někdy mají věřící lidé na určité věci prostě odlišné názory.“
"Jsem velkým zastáncem zásady žít a nechat žít a neodsuzovat ostatní lidi za jejich rozhodnutí nebo přístupy, které zaujímají," řekla Coffeová a dodala: "Na asistovanou sebevraždu mám velmi odlišné názory, než někteří moji přátelé. Ten den, 11. září 2015, je jedním z „nejhrdějších“ dnů v mém působení ve funkci poslankyně, kdy jsme zastavili druhé čtení [zákona o asistované sebevraždě]. A mám přátele, kteří se mnou naprosto nesouhlasí, a to je v pořádku."
"Lidé skutečně mluví o tom, že máme mít laskavější politiku. Součástí vlídnější politiky je nenazývat jiné lidi s odlišnými názory bigoty, protože s nimi nesouhlasíte. Lidé jsou v podstatě bigotní tím, že nazývají bigotními druhé," dodala také.