Mši svaté ve svatopetrské bazilice k oslavě 45. výročí zvolení sv. Jana Pavla II. papežem předsedal v pondělí 16. října arcibiskup Stanisław Gądecki, předseda polské biskupské konference. Homilii pronesl kardinál Grzegorz Ryś, metropolita lodžský. Mše svaté se zúčastnil také polský prezident Andrzej Duda s manželkou, diplomatický sbor a účastníci synody.
Na začátku mše arcibiskup Gądecki připomněl, že ačkoli Polsko mělo ve své tisícileté historii mnoho charismatických církevních pastýřů, významných myslitelů, vynikajících učenců, inspirativních básníků, zasloužilých tvůrců kultury a umění, národních hrdinů a skvělých vůdců, "musíme také přiznat, že v celé naší historii jsme neměli nikoho, kdo by tak jako sv. papež Jan Pavel II. spojoval tolik různých vlastností srdce, mysli a vůle," zdůraznil předseda polské biskupské konference.
Arcibiskup Gądecki poukázal na univerzálnost služby polského papeže. "Dnes znovu děkujeme Trojjedinému Bohu za tohoto velkého pastýře Božího lidu, který se sklonil s láskou a srdečnou solidaritou nad každým jednotlivým člověkem, stal se svědomím tehdejšího světa, stal se velkým Božím darem pro Polsko, Evropu, svět a církev."
Kardinál Ryś ve své homilii upozornil zejména na dva dokumenty svatého Jana Pavla II: "Dives in misericordia" a exhortaci "Reconciliatio et poenitentia". Oba dokumenty hovoří o milosrdenství a smíření, stejně jako život polského papeže, který odpustil muži, který se ho pokusil zabít, a požádal o odpuštění všech hříchů, jichž se křesťané dopustili za dva tisíce let.
"Naše dnešní setkání s Bohem, zde ve společnosti svatého Jana Pavla II., v nás otevře touhu a připravenost ke smíření? Nebo zde budeme vyznávat svoji zbožnost a přitom zůstávat ve všech našich rozděleních, válkách, neodpuštění, agresi, nenávisti, polarizaci?" pokračoval kardinál Ryś v homilii.
"Smíření nemůže být méně hluboké než samotné rozdělení," vyzdvihl kardinál. Dodal, že tento princip vyžaduje radikální milosrdenství a smíření. "Musím jít se svým protivníkem až na samé dno a k samotnému zdroji našeho rozdělení." Kardinál připustil, že to může být obtížné, ale zdůraznil, že všichni jsme adresáty slov Ježíše a Jana Pavla II.
Mše svaté se zúčastnilo kolem tisíce věřících a asi 150 kněží a biskupů, mezi nimiž byl také kardinál Mario Grech, generální sekretář Synody o synodalitě, kardinál Konrad Krajewski, papežský almužník, arcibiskup Gintaras Grušas, předseda CCEE (Rada evropských biskupských konferencí) a kardinál Gerhard Ludwig Müller, bývalý prefekt Dikasteria pro nauku víry.