Ve svatovítské katedrále na Pražském hradě se ve čtvrtek 15.9. vpodvečer uskutečnila ekumenická modlitba za královnu Alžbětu II. Promluvil při ní prezident Miloš Zeman i britský velvyslanec v Praze Nicholas Archer, který poděkoval českému národu za "dojemnou a velkorysou" reakci na zprávu o královnině úmrtí. Panovnice, jež stála v čele britské monarchie 70 let a byla současně nejvyšší představitelkou anglikánské církve, zemřela před týdnem na zámku Balmoral ve Skotsku ve věku 96 let.
Setkání ve svatovítském chrámu uspořádalo Arcibiskupství pražské, Ekumenická rada církví a Anglikánská evropská diecéze, a to ve spolupráci s britským velvyslanectvím v Praze. Dění z katedrály přenášela Česká televize.
Zeman ve své řeči, kterou pronášel zpaměti, připomněl, že Alžběta II. byla čtyřicátým britským panovníkem od roku 1066. "Je obdivuhodná kontinuita - s krátkou výlukou Olivera Cromwella - britské monarchie a britských dějin. Je obdivuhodný řetěz udržující historickou kotvu stabilizující tuto zemi," složil hold Spojenému království.
"My, kdo jsme měli tu čest se několikrát setkat s královnou, jsme obdivovali její osobní kouzlo. Byla laskavou a milující matkou. Byla statečnou princeznou, která neopustila Londýn v době nacistického bombardování. Byla symbolem a svorníkem své země a mohl bych říci, že měla respekt i u svých odpůrců, ale ona téměř žádné odpůrce neměla," pokračoval Zeman.
"V britských dějinách byly až dosud dvě panovnice, které daly název celé historické epoše - mluvili jsme o době alžbětinské a mluvili jsme o době viktoriánské. Věřím, že s historickým odstupem budeme takto vzpomínat i na druhou dobu alžbětinskou," dodal s anglickým pozdravem "thank you madame".
Velvyslanec Archer uvedl, že zájem Čechů o královnu nepokládá Británie za samozřejmý. Alžběta II. v sobě podle něj měla něco, co bylo dostatečně silné, aby překonalo historické překážky mezi oběma zeměmi, jakou byla mimo jiné železná opona. Zmínil, že královna měla podobně jako Češi vyhraněný smysl pro absurdno. "Když se v roce 1996 dostala do Česka na pozvání Václava Havla, nepřijížděla jako cizinka, ale jako ztracená a znovu nalezená přítelkyně, jak jasně dokládají fotografie z Prahy a Brna," doplnil.
Na setkání promluvil také pražský arcibiskup Jan Graubner či zástupci anglikánské církve. Zazněla biblická píseň Hospodin jest můj pastýř z pera Antonína Dvořáka či náboženská píseň Nearer, My God, to Thee s českým textem Blíž k tobě, Bože můj. V závěru pak také britská hymna ve své staronové textové podobě - tedy God Save the King - i česká hymna.
Po smrti královny se do čela monarchie a britského Společenství postavil její nejstarší syn princ Charles, který se stal králem Karlem III. Státní pohřeb Alžběty II. se uskuteční v londýnském Westminsterském opatství v pondělí 19. září. Dorazí stovky monarchů a hlav států z celého světa, za Českou republiku se zúčastní premiér Petr Fiala. Do té doby se s panovnicí mohou rozloučit lidé v sídle parlamentu - Westminsterském paláci, kam ve středu z Buckinghamského paláce dorazila v čele smutečního průvodu rakev s ostatky Alžběty II.
tep abz snm