Přírodní oblast Trièves ve francouzských Alpách jižně od Grenoblu je rájem duchovních, přírodních a architektonických pokladů. Pro několik misionářských kněží na tomto rozsáhlém sekularizovaném území není snadné udržet farnosti při životě.
P. Guy-Alexandre Kouya, který do Alp přišel z Pobřeží slonoviny, letos od 1. do 15. srpna, na slavnost Nanebevzetí Panny Marie, zahájil modlitební akci, jejímž cílem bylo oživit horské kostely a jejich komunity.
Cordéac, Cornillons, Sinard, Treffort, Mens, Roissard jsou vesnice podél silnice, která se vine mezi městy Grenoble a Gap. Navzdory kráse těchto míst jsou některé kostely otevřeny jen zřídka, kněží a věřících je nedostatek. V tomto venkovském prostředí má P. Kouya už čtyři roky na starosti 27 malých kostelů patřících k farnosti Notre-Dame d'Esparron. Tato farnost se rozkládá na ploše více než 600 km2 a leží v nadmořské výšce mezi 310 a 1740 km.
"Je to největší a nejchudší farnost v diecézi Grenoble-Vienne," řekl agentuře CNA mladý kněz. Aby oslovil ty, kteří žijí ve větší vzdálenosti, zahájil se svým farním týmem na horských pastvinách jedinečnou iniciativu. První dva srpnové týdny vedl každý večer rozjímavý růženec a mši svatou na oltáři jednoho ze zapomenutých horských kostelů. Vrcholem byla slavnost Nanebevzetí Panny Marie.
Tato dvoutýdenní modlitební akce byla příležitostí vpustit denní světlo za malebné dřevěné dveře a odstranit pavučiny z rustikálních lavic. Byla to také příležitost znovu objevit sochy svaté Terezie z Lisieux, Antonína Paduánského, Josefa, Johanky z Arku, různých apoštolů a archanděla Michaela, které se krčí v bělostných bočních kaplích.
P. Kouya doufá, že se mu podaří zviditelnit kostely v alpských horách, kde se nedělní mše účastní jen asi 2 % obyvatel. "Navazujeme na neustálou výzvu papeže Františka, který nás vyzývá, abychom nezůstávali sami v sobě, ale šli vstříc druhým. Rozhodli jsme se jít na periferie tím, že udržujeme při životě naše kostely, které byly zavřené," řekl agentuře CNA.
Kněz má v úmyslu projít celou farnost, která se rozkládá na rozsáhlém území. "S mým týmem postupujeme pomalu, chodíme i do malých kapliček," vysvětlil. "Využíváme příležitosti setkat se s tím či oním člověkem. V příštích letech bych chtěl tuto iniciativu spojit s návštěvou celé vesnice, abychom se sbratřili, vyměnili si názory, prostě strávili volný čas se všemi před naší večerní modlitbou."
Každý večer si farníci zapojení do letošní srpnové iniciativy připravili meditaci založenou na slovech, která lidová tradice připisuje Panně Marii na místech zjevení oficiálně uznaných církví na všech kontinentech. V minulosti to byly například modlitby Panny Marie Guadalupské (Mexiko), Panny Marie Vailankanské (Indie), Panny Marie Zázračné a Panny Marie Lurdské (Francie), Panny Marie Knockské (Irsko), Panny Marie Fatimské (Portugalsko).
P. Kouya vysvětluje, že jde především o to, aby byl dán prostor Ježíšově matce. "Ve Francii máme Marii za patronku a v církvi má zásadní místo," řekl kněz, který s lítostí poznamenal, že svátek Nanebevzetí Panny Marie se dříve slavil s velkými procesími, zatímco dnes prochází prakticky bez povšimnutí.
"Přikládáme Panně Marii menší význam a méně místa," litoval a dodal: "Jak říkával Jan Pavel II., Francie je nejstarší dcerou církve, takže si nemůžeme dovolit jen přihlížet a nic nedělat, aniž bychom se rozhýbali," řekl a vyzval všechny, aby následovali Mariin vzor, "která se zvedá ve spěchu, aby lidem nabídla něco jiného".
P. Kouya je přesvědčen, že pokud jsou ve světě krize a války, je to proto, že křesťané rezignovali. "Nemáme žádné společné zbraně, jedinou zbraní, kterou máme, je modlitba," řekl a povzbudil své farníky, aby se nevzdávali a vyznali víru v sílu Kristova poselství.
"Lidé, kteří obvykle nejezdí do jiných vesnic, jsou rádi, že v jejich vesnici probíhají bohoslužby, že jejich vlastní zvonice je otevřená," řekl Kouya. "Řada z nich mi děkuje, protože tyto iniciativy pomáhají podporovat tyto malé, ohrožené kostely, které někdy obce chtějí zavřít."
"Někteří nejsou křesťané, ale jsou rádi, že vidí aktivitu, která otevírá kostely, že slyší zvonění, že cítí přítomnost," podělil se o své dojmy P. Kouya. "Mysleli jsme si, že na některých místech nebude nikdo a ono nás bylo třeba dvacet!"
“Tato příprava na 15. srpen vytvořila vzájemné přijetí," řekla věřící farnice Myriam, která se do iniciativy zapojila. "Byl to zvláštní čas, zvláštní okamžik znovuobjevení Panny Marie," dodala. "Tato pouť do všech kaplí a kostelů, které neznáme, vytvořila pocit jednoty ve velmi velké farnosti."
Účastníků bylo málo, ale P. Kouya hodlá podporovat další evangelizační aktivity a je si jistý budoucností. "Lidé budou přicházet. Není to světskost nebo rozvoj, co staví svět na nohy, je to láska," uzavřel.
Zdroj: Catholic News Agency