Vatikán zveřejnil negativní stanovisko Pavla VI. k údajným zjevením v Amsterdamu

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace11. 7. 2024, 13.28

Vatikánské dikasterium pro nauku víry zveřejnilo dnes, 11. července, rozhodnutí schválené papežem Pavlem VI., podle něhož údajná zjevení v Holandsku nejsou nadpřirozeného původu. Jedná se o takzvanou “Naší Paní všech národů" v Amsterdamu.

image:Image 60/source/orig/59201_cq5dam-thumbnail-cropped-1500-844-50.jpeg
Vatikánské dikasterium pro nauku víry

Dikasterium pro nauku víry dnes zveřejnilo negativní a konečné rozhodnutí kardinálů, kteří v roce 1974 jednomyslně prohlásili údajná zjevení ‘Naší Paní všech národů' v Amsterdamu za 'non supernaturalitate'. Toto rozhodnutí schválil Pavel VI.

V prohlášení dikasteria se uvádí, že v minulých letech se zpravidla nezveřejňovala rozhodnutí ohledně údajných nadpřirozených jevů, avšak vzhledem k přetrvávajícím pochybnostem ohledně údajných zjevení a poselství z let 1945-1959, která v Amsterdamu zaváděla kult “Naší Paní všech národů" oznamuje tento vatikánský úřad výsledek řádného zasedání tehdejší Kongregace pro nauku víry, které se konalo 27. března 1974. Doktrinální posudek tehdy schválený jednomyslně konstatoval, že nejsou důvody považovat tyto jevy za nadpřirozené, ”constat de non supernaturalitate”, a ohledně dalšího zkoumání tohoto fenoménu bylo vydáno jednomyslné negativní stanovisko.

Tato rozhodnutí schválil Svatý otec Pavel VI. při audienci, kterou 5. dubna 1974 udělil prefektovi Kongregace pro nauku víry kardinálu Franjovi Šeperovi. "Tímto se to dává na vědomí, aby svatý Boží lid a jeho pastýři mohli vyvodit patřičné důsledky," uvádí se v komuniké Dikasteria pro nauku víry. Zveřejnění dřívějšího rozhodnutí navazuje na nový vatikánský dokumentu o rozlišování nadpřirozených jevů, který vstoupil v platnost v květnu letošního roku.

Dnes zveřejněné definitivní rozhodnutí magisteria se váže k viděním Idy Peedermanové, v nichž se podle vyprávění této Holanďanky Panna Maria představovala jako “Paní všech národů”. Poprvé se tak stalo 25. března 1945 při oslavách 600. výročí eucharistického zázraku v Amsterdamu. Dalších 55 vidění se opakovalo až do roku 1959. Ida na jejich základě mimo jiné předpověděla smrt Pia XII. Podle popisu vizionářky později namaloval malíř Heinrich Repke mariánský obraz, dodnes uchovávaný v kapli postavené na adrese Diepenbrockstraat 3 v obytné čtvrti na jihu Amsterdamu.

Zdroj: Dikasterium pro nauku víry

Církev a společnost Spiritualita

image:Image Nadějeplná
Nadějeplná